1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Su anlaşmasına Komite'den onay geldi
Su anlaşmasına Komite'den onay geldi

Su anlaşmasına Komite'den onay geldi

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Anlaşma’nın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (ONAY) Yasa Tasarısı” oybirliği ile kabul edildi.

A+A-

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Su Temini ve Yönetimine İlişkin Anlaşma’nın Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (ONAY) Yasa Tasarısı” oybirliği ile kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi’nin onayladığı yasa tasarısının amacı; “Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürülecek suyun, gerektiğinde mevcut kaynaklarla desteklenerek, ülke sınırları dahilindeki işletimi, dağıtımı, kullanılan suyun toplanması, arıtılması ve zirai maksatla kullanılması dahil bir bütün halinde yönetimini” sağlamak.

Meclis’ten verilen bilgiye göre, komite, yasa tasarısını görüştü ve çalışmalarını tamamladı.

Komitede, tasarının yürürlüğe girişini düzenleyen 6 . madde  de aynen ve oybirliği ile kabul edildi.

6. madde, yasanın Resmi Gazetede yayımlanması ile yürürlüğe girmesini ancak uygulanmasının; “çerçeve anlaşmasının tarafların ulusal mevzuatlara uygun olarak onay işlemlerinin tamamlandığını diplomatik yollarla bildirdikleri tarihten itibaren” yapılmasını öngörüyor.

Komite tasarının tümünü de oybirliğiyle kabul etti ve Meclis Genel Kurulu’na sevk etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.