1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Su çiçeğine dikkat
Su çiçeğine dikkat

Su çiçeğine dikkat

Hamileleri suçiçeği tehlikesine karşı uyaran Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Taşdemir, okulların açılmasıyla bu tehlikenin arttığını söyledi, "Çocuklardan hamilelere bulaşabilen suçiçeği hastalığı yüzünden bebeğinizi kaybedebilirsiniz" uyarısında bulundu.

A+A-

Suçiçeği çocukluk çağı hastalığı olmakla birlikte erişkinlerde de görülebilen bir hastalık. Erişkinlerde görülen hastalığın çocuklardan farkı ise daha ciddi seyretmesi ve hatta ölümcül olabilmesi.

Erişkinler içinde de hastalığı en ağır geçirenlerin hamileler olduğunu belirten Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, okulların açılmasıyla birlikte hamileler açısından riskin de arttığını söyledi. Taşdemir, "Hamile bir anne, hala, teyze veya abla olabilirsiniz. Çocuğunuzun, kardeşinizin veya yeğeninizin okulun açıldığı ilk gününde yanında olmak isteyebilirsiniz. Aman dikkat! Böyle vakalarla zaman zaman karşılaşıyoruz. Çocuklardan hamilelere bulaşabilen suçiçeği hastalığı yüzünden bebeğinizi kaybedebilirsiniz” dedi.

Suçiçeğinin hamilelerde görülme sıklığının, yaklaşık 10 binde 5 olduğunu belirten Taşdemir, “Suçiçeği, havadaki virüs parçacıklarının solunması ya da enfeksiyon geçiren kişiyle direkt temasla bulaşır. İlk temastan 14-15 gün sonra ciltte döküntü ortaya çıkar. Kuluçka süresi 14 gündür yani döküntüler ortaya çıkmadan 1-2 gün önce hastalık başkalarına bulaşır” diyerek özellikle hamilelerin kalabalık okul ortamlarından uzak durmaları gerektiğinin altını çizdi.

“20. haftaya kadar çok tehlikeli, ölümcül olabilir”

Evde veya sık görüşülen akrabalar arasında okul çağı çocuğu varsa hamilelerin çok daha fazla dikkat etmesi gerektiği konusunda uyaran Taşdemir, hastalığın ölümcül olabileceğine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Hamilelikte suçiçeği geçirilmesi riskli bir durumdur. Suçiçeğine bağlı olarak hamilelerde pnömoni (zatürre) ölümcül olabilir. Hamilelikte suçiçeği, özellikle 20. haftaya kadar tehlikelidir. Gebeliğin son üç ayında suçiçeği geçirilmesi çok tehlikeli değildir. Gebelerde; düşük doğum, bebeklerde; gözlerin normalden küçük olması, katarakt, göz enfeksiyonları, görme sinirlerinde küçülme, kollarda, parmaklarda ya da bacaklarda kısalık, beyin iltihabı, kafanın normalden küçük olması, zeka geriliği görülür. Bu nedenle 8- 20. haftalar arasında suçiçeği geçirilirse; gebeliğin sonlandırılması düşünülebilir. Suçiçeği aşısı olduktan sonra üç ay gebe kalınmaması önerilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.