1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Sucuoğlu: “Suyun gelmesine Güney bizden daha çok sevindi”
Sucuoğlu: “Suyun gelmesine Güney bizden daha çok sevindi”

Sucuoğlu: “Suyun gelmesine Güney bizden daha çok sevindi”

Turizm Bakanı Sucuoğlu, boşuna zaman harcanıp gerginlikler yaşanan su konusunda olması gereken ve istenilen noktaya gelindiğini belirtti.

A+A-

Su konusunda olması gereken ve istenilen noktaya gelindiğini anlatan Faiz Sucuoğlu, “Aylardır bu konuya saplandık. Artık ev ödevimizi ekibimizle birlikte yapıp, Kıbrıs Türk halkı olarak ileriye gideceğimizi göstermeliyiz" dedi

Su konusunun bu kadar çok konuşulup manipüle edilmesine, toplumun gerilmesine koalisyon ortağı iki partinin de neden olduğunu ifade eden Sucuoğlu, “Bunun sorumlusu koalisyonun iki ortağıdır" şeklinde konuştu

Suyun gelmesine Güney Kıbrıs’ın gizli gizli Türk tarafından daha çok sevindiğine işaret eden Sucuoğlu, “Su konusuna komşumuz bizden daha çok sevindi. İhtiyaç duyması halinde onlar da kullanabilirler. Bunu görmeleri onları çok memnun etti" dedi

Kıbrıslı Türklerin yıllardır kendilerini bir yumurtanın içine hapsettiğini ve dünyaya açılmamak için adeta direndiğini ifade eden Bakan Sucuoğlu, “Ya bu kabuğu kırarak dünyalı olacağız ya da eriyip gideceğiz" ifadelerini kullandı

Özlem ÇİMENDAL

Turizm Bakanı Faiz Sucuoğlu, ülke gündemini değerlendirdi. Sucuoğlu, su konusunda gereksiz ve yıpratıcı tartışmalar nedeniyle gelen suya sevinmek yerine, üzülecek duruma gelindiğini kaydetti.

“Su konusunun manipüle edilmesinde koalisyon ortağı iki parti de suçlu”

Su konusunun bu kadar çok konuşulup manipüle edilmesine, toplumun gerilmesine koalisyon ortağı iki partinin de neden olduğunu ifade eden Sucuoğlu,  “Toplum su konusunda oldukça gerildi. Bunun sorumlusu koalisyonun iki ortağıdır. Bu konunun artık daha fazla tartışılması fayda getirmez. KKTC bu suyla birlikte çok büyük stratejik avantaj yakalamanın yanında, suyun kalitesi açısından da oldukça önemlidir. Bizim gibi kurak ülkelerde su petrolden daha önemlidir. Biz suyun gelmesine sevinemedik. Kargaşanın içinde suyun önemi en dibe vurdu. Halk da anlayamadı ve sevinemedi” dedi.

“Suyun gelmesine Güney bizden daha çok sevindi”

Suyun gelmesine Güney Kıbrıs’ın gizli gizli Türk tarafından daha çok sevindiğine işaret eden Sucuoğlu, “Su konusuna komşumuz emin olun bizden daha çok sevindi. İhtiyaç duyması halinde aynı mekanizmayla onlar da su alabilir ve kullanabilirler. Bunu görmeleri onları çok memnun etti. Komşumuz şu an suyun gelmesine bizden daha çok seviniyor. Biz de bu kısır çatışmalar nedeniyle sevinemedik. Her kafadan bir ses çıktı. Yararından çok yapılan eleştirilerle olumsuzsuz bir hava yaratıldı” diye konuştu. Sucuoğlu, gelen suyun değerinin bilinmesini ve artık gereksiz tartışmalarla olanak verilmemesi gerektiğini söyledi.  

“Su konusunda istenilen noktaya gelindi”

Su konusunda olması gereken ve istenilen noktaya gelindiğini anlatan Faiz Sucuoğlu, “Kendi kendimizle uğraşıp boşuna zaman ve mesai harcadığımız zamana üzülüyorum. Aylardır bu konuya saplandık. Artık ev ödevimizi ekibimizle birlikte yapıp, Kıbrıs Türk Halkı olarak ileriye gideceğimizi göstermeliyiz. Türkiye’yi çok eleştiriyoruz ama Avrupa’yı ciddi anlamda ekonomik ve yönetim kadroları olarak yakaladılar. Artık Türkiye’ye gidip çay kahve içerek alınan yardım dönemi bitti. Projeler ve planlarla karşılarına çıkıp ev ödevlerimizi yerine getirerek destek isteme zamanı geldi” dedi.

Proje durma noktasına geldi

KKTC’ye gelen su konusunda Türkiye’nin de zaman zaman ciddi problemler yaşadığına dikkat çeken Sucuoğlu, boruların montelenmesi aşamasında projeden vazgeçilmeye varacak derecede sıkıntılarla boğuşulduğunu ifade etti. “Ama bu su şu anda geldi. Haklı olarak şimdi sıra bizde olduğu için ne yaptığımızı ya da ne yapacağımızı belirlememizi istiyorlar” diyen Sucuoğlu, KKTC’nin bahaneler üretip zaman istemesinin artık kabul edilebilir olmadığını söyledi. Sucuoğlu, “Oturarak, ayakları üst üste atarak kazanma dönemi bitti. Artık terleme zamanı” diye konuştu.

“Kıbrıslı Türkler artık dünyalı olmalılar”

Kıbrıslı Türklerin yıllardır kendilerini bir yumurtanın içine hapsettiğini ve dünyaya açılmamak için adeta direndiğini ifade eden Bakan Sucuoğlu, “Biz KKTC olarak yumurtanın içinde kendi kendimize didişip kavga ederek dünyadan bir haber ve dünyanın bizim etrafımızda döndüğünü düşünerek yaşayan bir toplum olduk. Ya bu kabuğu kırarak dünyalı olacağız ya da eriyip gideceğiz. Bizim şu anki düşünce yapımız artık kabul görmüyor. Tüm ülkeler bu kabuklarını kırıp dünyalı oldular, kıramayanlar da yok olma yolunda ilerliyor” dedi. 

“Gör beni göreyim seni devri bitti”

Kıbrıs Türk halkının da artık eski alışkanlıklarını bırakması gerektiğine değinen Faiz Sucuoğlu,  “Gör beni göreyim seni mantalitesi bitti” dedi. Sucuoğlu, “İş vaadi, arsa vaadine insanlarımız da prim veriyor bunlara. Bu güvensizliğin başlangıç noktası da budur. Artık halkımızın da daha farklı değer ve düşünce tarzına önem vermesi gerekir. Oyunu verirken ‘gör beni göreyim seni’ politikasının dışına çıkarak bunu yapması gerekir. Vatandaş ne zaman bundan vazgeçerse o zaman her şey değişecek” ifadelerini kullandı.

“2017 Türkiye’de Kıbrıs yılı olacak”

Açıklamalarında Turizimle ilgili çalışmalara da değinen Bakan Faiz Sucuoğlu, Kuzey Kıbrıs’ın tabiat koşulu itibarıyla dünyanın en güzel yerleri arasında olduğunu ve bunun kıymetinin bilmesi gerektiğini ifade etti. Sucuoğlu, “Dünyada yaşanan birtakım olayların da bize olumsuz yansıyışını hissettik. Avrupa’dan gelen turisti de etkiledi. Ama durum budur diye elimizi bağlayıp oturmamız gerekmez. Rusya pazarından da anlaşma üzerindeyken son anda Türkiye-Rusya arasındaki kriz bizi olumsuz etkiledi. Türkiye’yle yaptığımız toplantılarda 2017’nin Kıbrıs yılı olması için olumlu gelişmeler kaydettik. Kıbrıs ve turizmi çok kapsamlı masaya yatırdık. Reklam konusunda birtakım destekler istedik” diye konuştu.

“Kormacit’ten, Karpaz’a kadar 18 etap parkur”

Şu an KKTC’de Şubat’ın 20’sinde tamamlanması hedeflenen  257 km’lik Kormacit’ten, Karpaz’a kadar 18 etaptan oluşan bir yürüyüş parkuru projesi hazırlandığını anlatan Sucuoğlu, “18 etabın her etabını bir köyde sonlandıracağız. Bununla da amaçlanan gelen bu turistleri kazanca çevirmektir. Konaklamak isteyen turistlere konaklayacak yerler oluşturarak, hem köylüler hem de dolaylı olarak ülke ekonomisi turizmden faydalanacak. KKTC’de halkın farkındalığını yaratarak bu ülkeye turizmin neler katacağını anlatarak bunu başarabilir ve ülkeyi kalkındırabiliriz. Toplumda 7’den 70’e herkese bu bilinci aşılamalıyız. Turizm bu ülkenin geleceğidir. Diğer sektöre benzemez partizanlığı kabul etmeyen partiler üstü bir yapıdır” ifadelerini kullandı. 

“İngiltere’de otobüsler North Cyprus’la kaplı”

Türkiye’ye başlattıkları kültür turizmine ek olarak İngiltere için de aynı girişimlerde bulunduklarına dikkat çeken Sucuğlu, “İngiltere’deki turizm ofisimizin üzeriyle birtakım temaslarda bulunduk. Önceleri İngiltere’de çok büyük bir kayba uğramıştık. Elimizdeki imkanlar dahilinde çizdiğimiz çerçeveyle teklif istedik. Oturup konuştuk, belli bir yol çizdik. 28 Aralık’ta İngiltere çalışmalarımıza başlamıştık. Şimdiye baktığımızda çok başarılı bir adres seçtiğimizi gördük. Şu anda seçilen bölgede 60-70 otobüsün üzeri North Cyprus’la giydirildi. Reklamlarımız sokaklarda, web siteleri aynı şekilde ve uçak alanlarında da yer almakta. İngiltere’deki tur operatörleri de İngiltere’den dönen geri bildirimlerden de yoğunluk olduğu bilgisini alıyoruz. Bu kadarını verdiğimiz cüzi rakamlarla beklemiyorduk açıkçası, bu bizi çok mutlu etti” dedi.

“KKTC 3 milyon turiste ulaştığı gün, kendi ayakları üzerinde duracak”

2016 yılında KKTC’yi milyon dolarlık yatırımların beklediğini söyleyen Sucuoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:  “Şu anki 5-4 yıldızlı otellerde bir sıkıntımız yok ama küçük çaplı yerli otellerdeki oran beklenenin altında. Bu otellere yatırım gündemde. Biz bu konuda da girişimler yaptık . Onaylandığı zaman küçük çaplı otellerimize de bazı yardımlar yapılacak. Bafra’yı canlandırma ve 18 bin yatak kapasitesinin olacağı yeri de hayata geçirme hedefimiz var. Bu ülke 50 bin yatak 3 milyon turiste ulaştığı gün kendi kendine yeten, ayakları üstünde duran cari bütçesiyle, yatırım bütçesiyle, bir TL yardım almadan kendi ekonomik sürecini kalkınarak ve devam eden bir yapıya bürünecek.” 

Kaynak: Yeni Bakış

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.