1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Suna Atun’un anısına gözyaşlarıyla…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Suna Atun’un anısına gözyaşlarıyla…

A+A-

Geçen haftanın sonunda aşırı oldu kayıplarımız. Kayan yıldızlar nedeniyle kültürün ve sanatın kubbesi loşlaştı… Tuncel Kurtiz (77), Turgut Özakman (83) ve Suna Atun (64) kayan yıldızlardı. Cumartesi öğleye doğru Gazimağusa’dan gelen o şok edici haberle sarsıldık. Eşi Prof. Dr. Ata Atun’la birlikte, “Suna ve Ata Atun Mağusa Kültürünü Araştırma ve Yazın Vakfı” (SAMTAY)'nın kurucusu, değerli araştırmacı - yazar, akademisyen Mağusa ve Kıbrıs sevdalısı arkadaşımız, eşsiz insan Suna Atun Hanımefendi, uzun süredir direndiği kansere maalesef en sonunda, yenik düştü. İçimizi acıyla yakan kara haber buydu… 
   Yeri asla doldurulamayacak aydın ve yaratıcı, bir o kadar da içten ve mütevazı bir yeteneğimizi daha, en verimli çağında ve hep akıllarımızda kalacak olan, soylu kibarlığı ve güleç yüzüyle genç yaşında kansere teslim ettik. . O maddeten aramızdan ayrılmış olsa da, hiç kuşku yoktur ki, gecesini gündüzüne katarak ürettiği eserleri, SAMTAY çatısı altında oluşturduğu paha biçilmez arşiv ve kültür - sanat - araştırma bağlamında açtığı yollar, hep var olacak ve onu sonsuza dek sönmez bir ışık gibi yaşatacaktır.
    SAMTAY anıtının yaratıcısı olmasının yanı sıra, “Kıbrıs - Balkanlar – Avrasya Türk Edebiyatları” (KIBATEK) hareketinin faal bir üyesiydi… KIBATEK yayını olarak basılmış kitapları ve araştırmaları da vardı. KIBATEK’in düzenlediği edebiyat etkinliklerinin içte ve dışta vazgeçilmez katılımcısıydı.       *       *       *
   Amansız kanser ona şans tanımış olsaydı, toplumsal belleğe sunacağı daha nice eser tasarlamaktaydı. Karşılaştığımızda, uzun telefon sohbetlerinde hep bunları konuşur ve paylaşırdık. Eşi Ata Atun’la etkinlikler için;  ya da yalnız olarak Lefkoşa’ya geldiğinde mutlaka arar ve kültür – sanat – araştırmalar – projeler SAMTAY’ın çalışmaları ve açılımları üzerinde konuşmalar yapardık. İlgisini çeken bir yazım, ya da yeni yayımlanmış bir kitabım kutlamalarını ve görüşlerini sunması için hep vesile olurdu. 
   Hastalığının ilerlemesinden sonra ne yazık ki artık karşılaşamadık… Beni zenginleştiren, duygulandıran ve motive eden o konuşmaları yapamadık. Birkaç buluşmamız da öğretim görevlisi olduğu Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşmiş ve o akademik ortamda konuşmuştuk. Ata Bey’e kimi zaman onu sorduğumda “torunlarla da meşgul” derdi. Telefonla son aradığında evde yoktum. Eşimle sohbetinde “Bir gün evinize ziyarete geleceğim” demiş. O gün hiç gelmedi, onu evimizde ağırlayamadık... Kısmet değilmiş.
       *       *       *
   Suna Hanımefendi’nin ölüm haberini aldığımda, bana güzel satırların eşliğinde imzalayarak ilettiği kitaplarını ve SAMTAY’ın 10’ncu kuruluş yıldönümü dolayısıyla 2010’da düzenlenen törende adıma Vakfın Başkanı olarak verdiği plaketi masamın üzerine koydum... Gözlerim yaşlı, yüreğim buruk onu andım. O aynı zamanda vefa dolu bir yüreğe sahipti. İmzasını taşıyan plakette şu satırlar var: “Kültür çalışmalarımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve duyarlılık için teşekkür ederiz.” 
       *        *      *
   SAMTAY şu anda 13 yaşında ve öksüz kaldı. Değerli eşi Ata Atun’un ve oğlu Sunat Atun’un bu önemli ve toplumsal vakfı yaşatıp geliştireceklerinden ve güvenilir ellere emanet edeceklerinden hiç kuşkum yoktur.  
   Değerli birisiyle tanışık olmak, onunla anlaşabilmek, diyalog kurabilmek gittikçe yalnızlaştığımız bu toplumda çok önemlidir. Böyle bir dostu kaybettiğinizde, içinizin derinden acıdığını, sizden bir şeyler koptuğunu ve azaldığınızı duyumsarsınız. 
   Suna Atun, onu çok seven ve sayan dostlarına işte bu duyguyu yaşattı çok erken sayılan hazin gidişiyle… Işıklar içinde yatmasını dilerim… Dostlarım Ata Atun’la Sunat Atun’a, tüm Atun Ailesi’ne ve onu sevenlere başsağlığı ve sabırlar dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.