1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Suphi Coşkun: "Utanmazlık"
Suphi Coşkun: "Utanmazlık"

Suphi Coşkun: "Utanmazlık"

Dipkarpaz’da izinsiz olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından iki bungalovun yıkılması ve iki işletmeciye üçer yıl hapis cezası verilmesine Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun’dan çok sert tepki geldi.

A+A-

Züleyha Karaman

Dipkarpaz’da izinsiz olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından iki bungalovun yıkılması ve iki işletmeciye üçer yıl hapis cezası verilmesine Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun da çok sert tepki gösterdi.

Coşkun, mahkemeye yansıyan bungalov olayında siyasetçi ile halk arasında bir alış veriş yapıldığını, siyasetçinin “oy ver de oda sayısını 4’den 6’ya çıkar” dediğini, halkın da oy verip oda sayısını 4’den 6’a çıkardığını ama şimdi bedelini halkın hapse girerek çektiğini belirterek, siyasilerin tavrını “utanmazlık” olarak niteledi. 

Halkın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Karpaz’ın üzerinde bir karabulut dolaşıyor” diyerek, bölgede yaşanan olumsuzlara işaret eden Suphi Coşkun, bungalov olayından tüm bölge halkının zincirleme olumsuz etkilendiğini söyledi.

Dipkarpaz’da Altınkumsal olarak bilinen yerde, yapılarında kaçak bölümler olduğu gerekçesiyle mahkemeye çıkartılan ve hapse gönderilen 2 kişinin ardından 9 kişinin daha yargılandığını, bu olayın bölge halkını derinden sarstığını anlatan Coşkun, “1975’den bu yana bir şey denenecekse önce Dipkarpaz ve Karaburun halkı üzerinde deneniyor. Bu yaşadığımız olaya emsal teşkil eden başka bir olay yok. Bu ilk defa oluyor” dedi.

“Arkadaşlar hapistedir. İstinaf mahkemesine başvurdular. Bunun arkasından 9-10 kişi daha var bunların davası 21 Mart’ta” diyen Suphi Coşkun,  

davaları görülen kişilerin de hapse atılıp atılamayacağını bilemediklerini, kaygı ve endişeyle beklediklerini kaydetti.

“Dipkarpaz’ın üzerinde karabulutlar dolaştığını” ifade eden Coşkun, kararın,

Ekmeğinin peşinde olan Dipkarpaz halkı için maddi ve manevi olarak adeta bir

yıkım olduğunu kaydetti.

Bölgede işsizliğin had safhada olduğunu, kararın sadece 11 kişiyi değil tüm bölge halkını olumsuz etkilediğine vurgu yapan Coşkun, işsiz bölge halkına yenilerinin katıldığını belirtti.

Dipkarpaz Belediye Başkanı Coşkun, “Bu insanların alışveriş yaptığı esnaf da çok perişan oldu. Bu kadar işsizliğin içinde, bu insanların yaptığı turizmle 110 kişiye iş veriliyordu, şimdi bu insanlarda işsiz. Kararın zincirleme olumsuz etkisi oldu. En büyük sorunumuz işsizlik. İşsizliğe çare ararken, üretmeye çalışan insanlarımız, ekmeklerinden oldu” dedi.

“HER ŞEY SİYASİLERİN İKİ DUDAĞI ARASINDA”

Ülkede her şeyin siyasilerin iki dudağı arasında olduğunu belirterek, siyasilerin tavrına adeta ateş püsküren Suphi Coşkun, şöyle devam etti:

“Bu insanların izinleri vardı. Bu memlekette izinden ziyade her şey, siyasilerin iki dudağı arasında, onlar bir şey söylemeden kimse yapmaz. Bu insanlar karşılığını verdiler. Bungalovlar 4 oda iken 6 odaya çıkardığında siyasiler geldi, orada yemek yedi. Bakanlık yapan insanlar geldi orada, ‘Yap yahu, bana oyunu ver’ dediler. Halk olarak bedelini ödeyerek oda sayısını 4’den 6’ya, 8’e çıkardılar. Ama şimdiki karara baktığımızda, siyasiler, ‘işte ne yapalım mahkeme kararı’ diyor. Bu da çok büyük utanmazlıktır, siyasiler tarafından

Dipkarpaz, çoluğunu çocuğunu geçindirme adına yaşam savaşı verirken, biz nelerle uğraşıyoruz. Siyasiler, ‘bana oyunu ver, 4’den 6’ya çıkar’ dedi, halk da oyunu verdi, 4’den 6’ya çıkardı. Karşılıklı alış veriş yaptılar. Şimdi de ‘ne yapalım yargı kararı’ diyorlar. Bu yargının önüne, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun yasasını yapıp götüren kimdir, yine siyasiler değil mi?

“EĞİTİM VE SAĞLIK DA AKSIYOR”

Dipkarpaz halkının işsizliğin yanında eğitim ve sağlıkta da büyük sorunlar yaşadığını, okullar açıldığında öğretmenlerin bölgeye geç geldiğini ve öğretmenlerin bölgede çok fazla kalmadığını söyleyen Suphi Coşkun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Eğitim konusunda da çok sorunlarımız var. Okullarımız açılıyor, iki ay öğretmen verilmiyor. Her gelen öğretmen de 1 yıl kalıyor. Çocuklarımız deneme tahtası oldu. 2016’da yaşıyoruz, sağlık konusunda da aynı sorunları yaşıyoruz, saat 12’ye kadar doktor var 12’den sonra Allah’a emanetiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.