1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'de 5 yılda 470 bin kişi öldü
Suriye'de 5 yılda 470 bin kişi öldü

Suriye'de 5 yılda 470 bin kişi öldü

Suriye'de iç savaş nedeniyle ülke nüfusunun yüzde 12'ye yakınının öldüğü ya da yaralandığı ve savaşın ülke ekonomisine maliyetinin 255 milyar dolar olduğu bildirildi.

A+A-

Suriye Siyasi Araştırma Merkezi, Suriye'de 2011 yılında başlayan ve daha sonra Rusya, İran ve Hizbullah gibi dış aktörlerin müdahil olduğu iç savaşla ilgili raporunda Suriye nüfusunun yüzde 12'ye yakınının öldüğü ya da yaralandığını açıkladı.

Raporda 5 yıldır devam eden savaş nedeniyle 470 bin kişinin öldüğü bilgisi paylaşılırken yaralı sayısının ise 1 milyon 900 bin olduğu belirtildi. Ülke altyapısı ve sağlık sisteminin neredeyse yok olduğu açıklanan raporda, 400 bin kişinin doğrudan savaşın getirdiği şiddet sonucu, 70 bin Suriyelinin ise iç savaş nedeniyle ulaşılması kısıtlı hale gelen ilaç ve gıda yetersizliğinden dolayı öldüğü bilgisi verildi.

Suriye'deki sağlıklı verilere ulaşamadığı için ölümlerle ilgili istatistik toplamayı 18 ay önce durduran Birleşmiş Milletlerin son verilerinde ise 250 bin Suriyelinin savaş nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı.
Ülkede 2011 yılında başlayan barışçıl gösterileri bastırmak için her türlü şiddeti kullanan Beşşar Esed rejimi ve rejimin yanında savaşa müdahil olan Rusya, İran ve Hizbullah, muhaliflerin bulunduğu bölgeleri kuşatma altına alarak bu bölgelere ilaç ve gıda ulaşmasını engelliyor.

Raporda ayrıca ülkede 2011 yılındaki istatistiki verilere göre ortalama yaşam süresinin 70 olduğu, bugün ise bu rakamın 55,4'e düştüğünün altı çizildi.

NÜFUSUN YÜZDE 45'İ MÜLTECİ

Ülke nüfusunun yüzde 45'inin evini ve yaşadığı bölgeyi savaş nedeniyle terk etmek zorunda kaldığı belirtilen raporda, 4 milyondan fazla Suriyelinin halihazırda başka ülkelerde mülteci olduğu ve 6 milyonun üzerinde Suriyelinin ülke içinde yer değiştirdiği ifade edildi.

SAVAŞIN EKONOMİYE MALİYETİ 255 MİLYAR DOLAR

Raporda savaşın ülke ekonomisine olan etkisine de yer verildi. Buna göre 2011'de başlayan iç savaşın şu ana kadar ülkeye toplam maliyetinin 255 milyar dolar olduğu ve buna ek olarak 13 milyon 800 bin Suriyelinin ise geçim kaynağını kaybettiğine değinildi.

Sadece fakirliğin bile 2015 yılında yüzde 85 arttığı açıklanan raporda Suriyelilerin sağlık, eğitim ve gelir düzeylerinin bozulduğu bilgisi paylaşıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.