1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriye'nin 2015 "gözaltı ve kayıp" bilançosu
Suriye'nin 2015 "gözaltı ve kayıp" bilançosu

Suriye'nin 2015 "gözaltı ve kayıp" bilançosu

Suriye'de 2015 yılı içinde yüzde 70'i rejim güçleri tarafından olmak üzere 10 bin 766 kişinin gözaltına alındığı, bu kişilerin büyük kısmından bir daha haber alınamadığı bildirildi.

A+A-

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü (SNHR) tarafından hazırlanan raporda, "2015 yılında, başta rejim güçleri olmak üzere ülkede etkin olan çeşitli gruplar tarafından gözaltına alınan veya gözaltına alındıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan 10 bin 766 kişi olduğu" belirtildi.

REJİM GÜÇLERİ 6 BİN 906 KİŞİYİ GÖZALTINA ALDI

Söz konusu gözaltıların yüzde 70'inin rejim güçleri tarafından gerçekleştirildiğine işaret edilen raporda, "2015'te rejim güçleri, 452'si çocuk ve 643'ü kadın olmak üzere toplam 6 bin 906 kişiyi gözaltına aldı" denildi.

Askeri ya da terör davalarına bakan mahkemelere sevk edilen bu kişilerin büyük çoğunluğuna herhangi bir delile dayandırılmaksızın çeşitli suçlamalar yöneltildiği, pek çoğunun ise işkence altında bu suçlamaları kabule zorlandığı ifade edilirken, bazılarının ise yüksek meblağlı kefalet karşılığında serbest bırakıldığı belirtildi.

Rejim güçlerinin 2015 içinde 2 bin 912 kişiyi serbest bıraktığına işaret edilirken bu kişilerden büyük çoğunluğunun herhangi bir örgüt bağlantısı olmayan sıradan vatandaşlar olduğu, az bir kısmının ise muhalif aktivistler olduğu kaydedildi.

Rejimin gözaltında tuttuğu kişilerin herhangi bir yargı kararı olmaksızın uzun süreler kalabalık hücrelerde tutulduğu, aileleri veya avukatlarıyla görüşme hakkı verilmediği, pek çoğunun ise tedrici bir şekilde kaybolduğu ve kendilerinden bir daha haber alınamadığı vurgulandı.

2011'DEN BU YANA, REJİMİN GÖZALTILARINDA KAYBOLANLARIN SAYISI 75 BİN

Suriye'deki halk ayaklanmasının başladığı Mart 2011'den bu güne kadar rejim güçleri tarafından gözaltında alındıktan sonra kendilerinden haber alınamayan yaklaşık 75 bin kişi olduğuna işaret edilen raporda, "Rejim güçleri 2015'te gerçekleştirdiği takas anlaşmaları çerçevesince 113'ü kadın, 14'ü çocuk 268 kişiyi serbest bıraktı" denildi.

Bu yıl içinde rejim güçleri tarafından yapılan işkencelerde bin 546 kişinin can verdiği kaydedildi. Söz konusu kişilerden sadece 127'sinin silahlı muhalif gruplardan olduğu geri kalan bin 419'unun ise sivillerden oluştuğu dile getirilirken siviller arasında 7 çocuk ve 4 kadının da bulunduğu ifade edildi.

YPG'NİN ALIKOYMA VE İŞKENCELERİ

Terör örgütü PKK'nin Suriye'deki uzantısı PYD ve YPG güçleri tarafından gerçekleştirilen alıkoyma ve işkencelerin daha çok halkı silah altına almaya zorlamak için yapıldığı belirtildi.

YPG'nin 42'si çocuk ve 45'i kadın olmak üzere 846 kişiyi alıkoyduğuna, bu kişilerin çoğunun işkence ve kötü muameleye maruz kaldığına işaret edilen raporda, "4 kişinin işkence ve kötü muamele neticesinde öldüğü, 359 kişinin serbest bırakıldığı, 317 kişinin ise alıkonulmalarının ardından kaybolduğu" kaydedildi.

DAEŞ'İN ALIKOYMA VE İŞKENCELERİ

Terör örgütü DAEŞ'in 2015 yılı içinde Suriye'de alıkoyduğu bin 928 kişinin yaklaşık yarısından bir daha haber alınamadığı belirtildi. Söz konusu kişilerden 245'inin çocuk, 218'inin kadın olduğu belirtilirken, 431 kişinin ise serbest bırakıldığı aktarıldı.

NUSRA CEPHESİ'NİN GÖZALTILARI

Nusra Cephesi'nin bu yıl içinde 38'i çocuk, 17'si kadın 872 kişiyi alıkoyduğu belirtilirken bu kişilerin 218'inden bir daha haber alınamadığı, 281'inin ise serbest bırakıldığı aktarıldı.

ÇEŞİTLİ MUHALİF GRUPLAR

Suriye'de etkin olan çeşitli muhalif gruplar tarafından da 11'i çocuk, 9'u kadın 214 kişinin alıkonulduğu, 54 kişinin serbest bırakıldığı belirtilirken kendilerinden haber alınamayanların sayısının 61, işkence altında ölenlerin ise 9 olduğu kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.