1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Taçoy'dan Çeler'e: "Vicdani ret imkansız"
Taçoy'dan Çeler'e: "Vicdani ret imkansız"

Taçoy'dan Çeler'e: "Vicdani ret imkansız"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda 259 Milyon 500 bin TL’likGüvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesi oybirliğiyle kabul edildi.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda 259 Milyon 500 bin TL’likGüvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesi oybirliğiyle kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Meclis Başkan Yardımcısı Hüseyin Avkıran Alanlı Başkanlığı’nda 11.10’da toplandı.

2016 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüşen Genel Kurul’un bugünkü gündeminde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı bütçeleri bulunuyor.

Genel Kurul’da ilk olarakGüvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesi görüşülmeye başlandı.

TAÇOY

DP-UG Genel Sekreteri Hasan Taçoy ise Çeler’e cevap vererek askerlik konusu ele alınırken ülke gerçeklerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

GKK’ya mutlaka ihtiyaç olduğunu, GKK’nin personel sayısının yetersiz olduğunu söyleyen Taçoy, nöbet saatlerinin azaltılması adına sınır boylarındaki teknolojilerin artırılmasını olumlu bir adım olarak gördüğünü dile getirdi.

Ülkede askerlik konusunda çok siyaset yapıldığını ifade eden Taçoy,  vicdani rettin ülkede imkansız olduğunu söyledi.

Bir ordunun gerekli olduğunu ifade eden Taçoy, “devleti olan bir orduya her zaman destek vereceklerini” belirtti.

TÖRE

Ardından UBP Milletveli Zorlu Töre GKK’nın bir ihtiyaç sonucu hayatta olduğunu söyledi.

“Gönül ister ki GKK bütçesi daha yüksek olsun” diyen Töre, GKK’yı kuvvetlendirmenin devletin birincil önceliği olması gerektiğini, Güney Kıbrıs’ta çok büyük bir askeri güç olduğunu dile getirdi.

Rum tarafının evlere silah dağıtımı yaptığını dile getiren Töre, Rumlar adayı Helen adası olarak görürken, GKK’nın adada olması ve görev yapmasının Kıbrıs Türk halkına güç ve güven verdiğini kaydetti.

Töre, Burada doğmuş, ya da 10 yaşından önce Türkiye’den gelmiş ancak vatandaş olmayanların da GKK bünyesinde KKTC’de askerlik yapmasının sağlanmasıyla GKK bünyesinde bir rahatlama sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Hem KKTC hem TC vatandaşlığı olanların askerlik konusunda sıkıntı yaşandığını ve her iki ülkede de askerlik yapılmasının istendiğini belirten Töre, bu sorunun da giderilmesi ve  TC’de yapılan askerliğin KKTC’de; KKTC’de yapılan askerliğin de TC’de sayılması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından 259 Milyon 500 bin TL’lik Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı bütçesi oybirliğiyle kabul edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.