1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Talat: “Büyük uğraşlar neticesinde CTP bugünlere ulaştı”
Talat: “Büyük uğraşlar neticesinde CTP bugünlere ulaştı”

Talat: “Büyük uğraşlar neticesinde CTP bugünlere ulaştı”

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) 45. kuruluş yıldönümü dün akşam Hidden Garden’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin (CTP) 45. kuruluş yıldönümü dün akşam Hidden Garden’da düzenlenen resepsiyonla kutlandı.

“Bize Güvenmek Gerek”  temasıyla gerçekleştirilen resepsiyonda konukları kapıda CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat ile CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman eşleriyle birlikte karşıladı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Ömer Kalyoncu, Müzakereci Özdil Nami, bazı bakanlar, milletvekilleri, kurum kuruluş temsilcileri ile CTP’lilerin katıldığı resepsiyona, Güney Kıbrıs’tan da Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas ile AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu konuk oldu.

Sinevizyon gösterisiyle başlayan resepsiyonda CTP Gençlik Örgütü Başkanı Şehan Tomgüsehan  ile Kadın Örgütü Genel Başkanı  Sibel Sorakın’ın açılış konuşmalarının ardından CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat söz aldı.

Talat, kürsüye çıkarken, “Birlik, Mücadele, Dayanışma” ve “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez”  sloganları atıldı.

TALAT: “KIBRIS TÜRK HALKININ MUHALİF SESİ”

Mehmet Ali Talat, 45 yılı geride bırakan CTP’yi kuranların Kıbrıs Türk halkının muhalif sesi olduğuna işaret etti.

Büyük uğraşlar neticesinde CTP’nin bugünlere ulaştığını ve kuruluş heyecanlarının bitmediğini ifade eden Talat, CTP’yi kuranlar ve daha sonraki yıllarda CTP’yi topluma tanıtan, toplumla kucaklaşmasını sağlayanların büyük baskılarla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

CTP’liyim demenin zor olduğu, cesaret istediği günler yaşandığına işaret eden Talat, bütün baskılara rağmen eski başkanlarının CTP’yi güzel günlere taşıdığını söyledi.

CTP’nin ülke demokrasini yeşermesini sağladığını, iktidar olduğu dönemlerde ülkeye önemli kazanımlar sunduğunu kaydeden Talat, CTP iktidarları döneminde yapılanlardan örnekler verdi. Talat, CTP’nin muhalefetteyken de yol gösterici olduğunu, gerektiğinde hükümetlere destek verdiğini belirtti.

Mehmet Ali Talat, CTP’nin, Kıbrıslı Türklerin barış mücadelesinde en önde yer aldığını, müzakereler ve  Annan Planı süreçlerinin, CTP ile yeni bir safhaya ulaştığını söyledi. Talat, 2004 referandumda Annan Planı’nın kabul edilmesinde CTP’nin önemli rol üstlendiğini kaydetti.

Talat, izolasyonların kaldırılması yönünde de CTP’nin önemli çabalar ortaya koyduğunu belirterek, Taşınmaz Mal Komisyonu kuruluş yasasının CTP hükümeti döneminde meclisten geçirildiğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin barışa, çözüme, daha yüksek hayat kalitesine ulaşması için uğraş verdiklerini ve bunu sürdüreceklerini kaydeden Talat, Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetmesi için de ellerinden gelen çabayı ortaya koyduklarını ve bunun devam edeceğini belirtti.

Talat, 45 yıl büyük bir mücadele verdiklerini ve bunun Kıbrıslı Türkler Avrupalı, refahı yüksek bir toplum haline gelene dek sürdüreceklerini vurguladı.

Talat’ın konuşmasının ardından 45. yıl pastası kesildi ve gecenin sonunda geleneksel CTP piyangosunun çekilişi yapıldı.

1451379381.jpg

1451379382.jpg

1451379383.jpg

1451379352.jpg

1451379353.jpg

1451379385.jpg

1451379413.jpg

1451379414.jpg

1451379415.jpg

1451379384.jpg

1451379415-001.jpg

1451379439.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.