1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Tarım Dairesi'nden patates üreticilerine uyarı
Tarım Dairesi'nden patates üreticilerine uyarı

Tarım Dairesi'nden patates üreticilerine uyarı

Tarım dairesi yaptığı bir basın açıklamasıyla patates üreticilerini midilyö, bakteriyel çürüklük ve patates güvesine karşı uyardı.

A+A-

Tarım Dairesi açıklamasında , son günlerdeki hava koşullarının patates mildiyösü hastalığı için uygun olduğunu belirtilerek, patates üreticilerinin mildiyö hastalığına karşı dikkatli olmaları ve tarlalarını kontrol etmeleri gerekliliği konusunda uyardı. Daireden yapılan açıklamada, tarlalarında yaptıkları kontrollerde bir sorun görmeleri halinde üreticilerin en yakın Tarım Dairesine başvurarak mücadele konusunda bilgi almaları istendi.

BAKTERİYEL ÇÜRÜKLÜK

Tarım Dairesi tarafından yapılan açıklamada bakteriyel çürüklük konusunda da üreticilere yönelik tavsiyelerde bulunuldu. Açıklamada, “Üreticilerimizin bakteriyel çürüklük hastalığına karşı da dikkatli olmaları ve ilaçlı mücadelesi olmayan bu hastalıktan korunmak için hastalıklı bitkileri yumrularıyla birlikte sökerek tarladan uzaklaştırmaları gerekmektedir denildi.”

PATATES GÜVESİNE KARŞI DİKKATLİ OLUNMALI

Hasatın yaklaşmış olduğu bu günlerde patatesin sofralık ve tohumluk özelliğini kaybetmesine, ihracatta büyük sorunlar yaşanmasına neden olan patates güvesine karşı üreticilerin dikkatli olması gerektiği belirtilen Tarım Dairesi açıklamasında, “patates güvesi yumurtalarını öğleden sonra ve gece bıraktığından yumrular sökülür sökülmez toplanmalı, kesinlikle ertesi güne hazırlık  maksadıyla akşamdan hasat edilip gece açıkta bırakılmamalıdır. Toplanan yumrular depoda da korunmalı, patates güvesi girmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır. Patates güvesi hasat edilmemiş yumrulara da çatlayan topraktan ulaşıp zarar verebileceği için hasata kadar toprağın kuruyup çatlamamasına da özen gösterilmelidir” denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.