1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Taşçıoğlu: "Çocuk İstismarları ve İhmali İzleme Programı bir ihtiyaç"
Taşçıoğlu: "Çocuk İstismarları ve İhmali İzleme Programı bir ihtiyaç"

Taşçıoğlu: "Çocuk İstismarları ve İhmali İzleme Programı bir ihtiyaç"

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Mustafa Taşçıoğlu ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Mustafa Taşçıoğlu ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Cumhuriyet Meclisi’nden yapılan açıklamaya göre, Taşcıoğlu kabulde yaptığı konuşmada, 2011’de yaşanan Mustafa Diker olayı sonrası gündeme getirilen “Çocuk İstismarı ve Önleme Yasa Tasarısı”nın, önemli yol kat etmelerine rağmen süreç içerisinde kadük olduğunu ifade etti.

Yasanın hayat geçmesinin oda olarak en büyük arzularından biri olduğunu vurgulayan Taşcıoğlu, bu konuda Siber’den destek istedi.

Ülkenin en büyük ihtiyaçlarından birinin Çocuk İstismarları ve İhmali İzleme Programı’nın oluşturulması olduğuna dikkat çeken Taşçıoğlu, bunun iyi örneklerinin, Türkiye’de başarılı şekilde uygulandığını söyledi.

SİBER: “ÜZERİME DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIM”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber de konuşmasında, Tabipler Odası’nın sadece mesleki konu ve sorunları değil, toplumun tümünü ilgilendiren sorunlarla ilgili çalışmalar yaptığını kaydetti ve oda yetkililerini kutladı.

Siber, ortak duyarlılık, kararlılık ve ortak iradeyle hareket edildiğinde daha iyiye doğru yol alınacağından emin olduğunu dile getirdi.

Komitelerin gündeminde pek çok yasa olduğunu anımsatan Siber, komitelerin çalıştığını ancak verimlilik açısından çok iyi bir yerde olmadığının da bir gerçek olduğunu söyledi.

Siber, verimliliği etkileyen bir çok faktör olduğuna işarat ederek, bunlardan en önemlisinin, yasaların hazırlanma süreci ve  yasaların niteliğiyle ilgili komitelerde yaşanan zaman kaybı olduğunu da belirtti.
Sibel Siber, şöyle devam etti:

“Yasalar, yasama uzmanlarının elinden geçerek, çok nitelikli hazırlanmadıysa, Anayasa ile uyumundan tutun da diğer yasalarla uyumuna, yazılışına ve bir çok noktaya kadar zaman kaybı yaşıyoruz. Eğer bunlar çok iyi değilse, bu verimi düşürüyor ve maalesef yasama konusunda uzman kadro sayısı azlığı ve eksikliği bize bu sorunları yaşatıyor”

Bir yasanın daha erken ve daha hızlı yasallaşması için hükümet iradesinin de önemli rol oynadığına dikkat çeken Siber, odanın gündeme getirdiği tasarının daha hızlı yol alabilmesi için hükümetle de diyalog kurulmasını tavsiye etti.

Odanın gündeme getirdiği tasarının bütün toplumu ilgilendiren, herkesin duyarlı olduğu bir konu olduğunu vurgulayan Siber, konuyla ilgili Meclis Başkanı olarak da üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.