Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Bana Sorarsanız...
Yazarın Tüm Yazıları >

Taşıma Kapasitesi

A+A-

Herşeyin bir taşıma kapasitesi olduğu gerçeğini ne yazık ki göz ardı edemeyiz. İnsanın, bardağın hatta ineğin bile bir kapasitesi vardır. Ne yazık ki bu kapasitenin de çoğaltılması her zaman mümkün görünmemektedir. Her insan belli oranda yük taşıyabilir, belli oranda sorumluluk alabilir. Fazlası insanı hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumsuz yönde etkiler. Örneğin hiç birimiz yüz kiloluk bir un torbasını kaldırmak için can atmayız. Zaten çoğumuz da bunu kaldıramaz hatta yerinden bile oynatamayız. Söz konusu insan olduğu zaman “taşıma kapasitesi” konusunda sanırım hem fikir oluyoruz. Fakat konu dünyanın “taşıma kapaitesi” olunca bir kavga bir karmaşadır da çıkıyor.

Bir bardağa bir bardakta fazla su koyamazsınız taşar. İlle de koyarım derseniz bardak duramaz çatlar. İşte ayni durum dünya için de geçerli olmaktadır. İşin aslı ortadadır. Dünyada bulunan kaynaklar sınırlıdır. Fakat tüketim ve üretim toplumlarının bireyleri yenilenemeyen enerji kaynaklarını kullanırken, kaynakların sınırlı olduğunu düşünmek dahi istememektedirler. Aşırı nüfus, çarpık kentleşme, çevre sorunları derken sanırım dünyanın taşıma kapasitesi zorlanmaya başladı bile. Şimdi ne olacak? Sorusunun cevabı aslında pek de kolay bulunmamaktadır. Dünyanın taşıma kapasitesi hakkında yazılan teoriler ve hazırlanan tüm olumsuz senaryolar bizi biraz olsun korkutmayı başaramamıştır. Bunun nedenini anlamakta zorlansam da gerçek bu yönde ilerlemeye davam etmektedir.

Oysa durum ap açık ortadadır. Dünya nüfusu artarken, dünyada sınırlı bulunan kaynaklar gittikçe azalmaktadır. Gelecek kuşakların pastadan alması gereken pay bugünkü kuşaklar tarafından afiyetle yenmektedir. Gelecek kuşaklar da kendi haklarını arayamayacağına göre, onların haklarını korumak yine bugünkü kuşaklara kalmıştır. İşte “sürdürülebilir gelişme” kavramının altında yatan en büyük önem de budur. Pastadan gelecek kuşakların payını ayırmak.

Bana sorarsanız, dünyanın taşıma kapasitesini zorlamamak için uluslararası tüm kuruluşlar el birliğiyle çalışmalıdır. Bunun için de öncelikle sorunun varlığı kabul edilmelidir. Bardağın çatlaması durumunda gelişmiş ülkeler bardakta kalmaya devam edecek sanmayın sakın. Benim korum insanoğlu bunu anlayana kadar, atı alanın üsküdarı geçeceğidir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.