1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Tatar: “Masaya yüzdelik konulması demek harita konulması demektir”
Tatar: “Masaya yüzdelik konulması demek harita konulması demektir”

Tatar: “Masaya yüzdelik konulması demek harita konulması demektir”

Tatar, Rum basınında yer alan “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın masaya yüzdelik ve dolayısı ile harita koyduğu iddialarının derhal yanıtlanması gerektiğini” belitti.

A+A-

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, Rum basınında yer alan “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın masaya yüzdelik ve dolayısı ile harita koyduğu iddialarının derhal yanıtlanması gerektiğini” belitti.

Tatar, yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da Rum lider Anastasiadis’in yaptığı gibi ivedilikle KKTC hükümeti, Meclis ve Türkiye’ye bilgi vermesi ve onlarla uyum içinde hareket etmesinin şart olduğunu” vurguladı.

“MASAYA YÜZDELİK KONULMASI DEMEK HARİTA KONULMASI DEMEKTİR”

Ersin Tatar açıklamasında, İsviçre görüşmelerinden sonra yapılan açıklamaları ve gelişmeleri halk adına dikkatle takip ettiklerini belirterek, “Rum basınında yer alan ve kaynağının Rum liderliği olduğu kuşku kaldırmayan iddialara göre Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı beşli konferansın olup olmayacağı ve nasıl olacağı belli olmadan masaya bir yüzdelik koymuştur. Masaya yüzdelik konulması demek harita konulması demektir” dedi.

Bunun, Akıncı’nın Kıbrıs Türk halkına verdiği sözün, yaptığı açıklamaların tersi bir durum olduğunu ifade eden Tatar, “Sayın Akıncı kriterlerin ele alınacağını, uzlaşılması halinde beşli konferans tarihinin saptanıp açıklanacağını ve yüzdelik-toprak ve harita görüşülmesine geçileceğini söylemişti.

Rum sözcünün açıklamasına göre toprak kriterleri konusunda bile henüz uzlaşma yoktur. Eğer böyle bir uzlaşma yoksa nasıl olur da Rum Yönetimi Sayın Akıncı’nın masaya yüzdelik koyduğunu, yani dolaylı olarak harita müzakeresi yapıldığını iddia edebilir? Rum basını nasıl olur da Sayın Akıncı’nın  Anastasiadis beşli toplantı konusunda hiç bir taviz vermeden toprak konusunda % 32’lik bir  harita ortaya koyduğunu, bundan aşağıya da inebileceğini söyleyerek beşli konferans tarihi istediğini ama Anastasiadis’i bunu vermediğini yazabilir?” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, “mülkiyet ve toprak konusunun bağlantılı olarak ele alınmasını da kabul ettiği” iddiasının da bulunduğunu belirten Tatar, “Eğer doğru ise bu da ciddi bir hatadır. Mülkiyet konusunda istenilenler elde edilmeden toprak konusuna geçmek ve bunu dönüp de mülkiyet konusu ile bağlantılı kılmak ciddi bir stratejik yanlıştır” dedi.

Tatar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizim Meclisimizin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı kararlar, Meclis Başkanı, Başbakan, Türkiye yetkililerinin yaptığı açıklamalar vardır. Sayın Akıncı bunları ve toplumun bize göre önemli çoğunluğunun görüşlerini, tutumlarını yok sayamaz.

Bütün bu gelişmeler ışığında Sayın Cumhurbaşkanı Akıncı’nın da Rum lider Anastasiadis’in yaptığı gibi ivedilikle KKTC hükümeti, Meclis ve Türkiye’ye bilgi vermesi ve onlarla uyum içinde hareket etmesi şarttır. Umarım bunlar yapılır ve birlik beraberliğimizin önemine uygun bir tutum içine girilir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.