1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Taze sıkılmış limon suyu yasak
Taze sıkılmış limon suyu yasak

Taze sıkılmış limon suyu yasak

Gıda sektöründe faaliyet gösteren özel bîr şirketin dondurucusunda bulunan çok miktarda taze sıkılmış limon suyuna yasak olduğu gerekçesiyle el konulup imha edilmek üzere meçhul bir yere götürüldü..

A+A-

Dün akşam saatlerinde Girne'de inanılmaz bir olay yaşandı. Gıda sektöründe faaliyet gösteren özel bîr şirketin dondurucusunda bulunan çok miktarda taze sıkılmış limon suyuna yasak olduğu gerekçesiyle el konulup imha edilmek üzere meçhul bir yere götürüldü..

Olay özel şirketin Türkiye'oen getirttiği gıda maddeleri yine aynı şirkete ait dondurucuya indirilirken gerçekleşti. Her zaman olduğu gibi bir gümrük memuru ve sağlık memurları olaya refakat ediyorlardı. Dondurucuda bulunan taze sıkılmış limon suyu bidonları Ramadan Senli adlı sağlık memurunun dikkatini çekti ve "bidonlarda ne olduğunu" sordu "Taze sıkılmış limon suyu" yanıtını alır almaz da "bunları burada bulunduramazsınız bunlar yasaktır. İmha edilmek üzere bu bidonlara el koyuyoruz" dedi ve öteki sağlık memurlarına limon suyu bidonlarını kamyonete yüklemeleri için talimat verdi.

Tüm çabalara rağmen Ramadan Şenli'yi durdurmak mümkün olmadı. Her nasılsa Ramadan Senli bir bakışta -18 derecede korunan taze sıkılmış limon suyunun sağlığa aykırı olduğuna karar vermiş ve imha edilmesi için da hüküm çıkarmıştı.

Bu aşamada adının açıklanmasını istemeyen şirket yöneticileri anında olayı Sağlık Bakanına ve Başbakanın özel kalemine bildirdiler. Olay onların da tuhafına gitme birlikte limon suyu bidonlarının -18 dereceden çıkarılıp imha edilmeye götürülmesine engel olmadılar, limon suyu bidonlarının son derece sağlıklı koşullarda -18 derecede muhafaza edildiğini belirten şirket yöneticileri "bir sağlık memuru bir bakışta bu değerli ürünün sağlığa aykırı olduğuna karar verip de bu ürünü yok etme kararını nasıl verir ve ön yargılı davrandığı belli olan bu adamı neden kimse durdurmaya teşebbüs etmez?" şeklinde sorular soruyorlar..

Eğer ortada başkasına zarar vermnek isteği olmasa ve ön yargıyla hareket edilmese sağlık memuru bir bidon limon suyu alıp laboratuvara gönderir ve gerekli tahlilleri yaptıktan sonra raporunu üstlerine verirdi. Sürecin böyle işlemesi gerekirdi ama ne yazık ki böyle olmadı. Ramadan efendi keyfi bir kararla bu denli değerli bir ürünü yok etmeye karar verdi.

Tüm limon suyu bidonlarını alıp götürmekle bunu zaten büyük Ölçüde gerçekleştirmiş oldu. Şimdi Başbakan ve Sağlık Bakanının ne yapacağını merak ediyoruz..

Kaynak : Kıbrıslı Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.