1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Teber Ulu…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Teber Ulu…

A+A-

* Yeni koalisyon hükümeti hafta başında startını aldı… Dilerim, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun “tarihi” olarak nitelendirdiği Dr. Sibel Siber hükümetini özletip aratmaz… Hadi bunlar da tarih yazsın da görelim…
   * CTP–UBP koalisyonunun Ankara’nın tercihi olduğu kesinlikle ortaya çıktı. Ne ki, Ankara’nın bu tercihine itibar edilmedi. Şimdi asıl merak edilen, bu tavra karşı Ankara’nın itibarının ne düzeyde olacağı!.. 
   * Dr. Sibel Siber’in başbakanlığı tam 80 gün sürdü… Jules Verne “80 Günde Devr-i Âlem”i yazmıştı. Dilerim eli kalem tutan Sibel Siber de ilk fırsatta “80 Günde Devr-i İktidarım”ı yazar..  
   * Veeee, ana muhalefet şimdi UBP… Hadi bakalım UBP… Muhalefet nasıl yapılırmış göster… Ana muhalefetimiz olarak gündeme alacağın o kadar çok konumuz var ki!..
   * Dr. Sibel Siber Hükümeti, yangın helikopteri alınması kararını üreterek gitti... Ey Özkan Yorgancıoğlu Hükümeti... Boynuna asılan bu kararı yaşama geçir en kısa sürede de, görelim!..
   * Yeni içişleri bakanımız Teberrüken Uluçay’ın adının zor telâffuz edildiğini söyleyenler var. Önerimdir: “Teber Ulu” olsun adı meselâ… 
   * Kıbrıs Türk siyasetinde bıyıklılar sendromu… Bıyıklarını dudağında değil, beyninde taşıyanları göz ardı eden bir sendrom bu…
   * Yeni başbakanımız Özkan Yorgancıoğlu, ilk demecinde kangrenleşen sorunların çözüleceğine vurgu yaptı. Kangrenlere çözüm mü?.. Nasıl?.. Bilinen o ki, kangrenlerin tek çözümü kesip atmaktır… Kesme işlemi başlarsa hiçbir organımız yerinde kalmayacak… 
   * Acı gerçek: 5 yıllık KKTC pasaportu 205 TL, tüm ülkelerde vizesiz kullanılabilen Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu ise 186 TL… “Gidin Rum’un pasaportunu alın” telkini açıkça KKTC Devletinden geliyor. KKTC vatandaşı ne yapsın? 
   * Rahatlığın batması çok kötü bir şeydir... Ve bazı insanlara rahatlık fena batar... Rahatlığın battığı insanlar, kendilerini de, başkalarını da fena halde rahatsız ederler... Onlardan dikkatle korunmak gerek…  
   * “Batı Cephesinde Yeni Bir şey Yok”… Yeni şeyler, hem de en dehşetlisinden, hep doğu cephesinde nedense!..  
   * Mucize yaratan ve yarattıkları mucizelerle dünyayı değiştiren toplumlar, iş günü sendromu olanlar değil, tatil günü sendromu olanlardır. 
   *Eskiden tek-tük kaldırım mühendisi vardı, şimdi sürüsüne bereket, o mühendislerden kaldırımlar geçilmez oldu...
   * Kızıl Gezegen Mars’a gitmek isteyenlerin sayısı artıyor. “Elysium” filmindeki yapay cenneti orada bulacaklarını mı sanıyorlar, ne?!..
   * BM Güvenlik Konseyi’nin malûm güvensizlik kaynağı 5 daimi üyesi orada da olacaksa, kalkıp da Mars’a gitmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin ey dünyalılar… 
   * “3 saat hazırlan; 1 saat sıra bekle; 2 ton ter dök; sonra 2 dakika içerisinde gelin ve damatla ter alış verişinde bulunarak olayı bitir… İşte ülkemin ‘düğün’ anlayışı…” (Teşekkürler Ayşegül Özmen Garabli)
   * Haftanın öğüdü Tagore’dan: “Güneş olamazsan yıldız ol. Ama gökteki en parlak yıldız sen ol.”
   * “Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun, martı sevdiği denizden asla vazgeçmez.” Albert Camus.
   * Temel’in dünyası: Temel hayatında ilk kez helikoptere binmiş. Zaten soğuk olan hava, helikopter yükseldikçe daha da soğumuş. Üşüyen Temel pilota seslenmek zorunda kalmış: “Ula uşağım, üşidim… Şu üstteki vantilatörü kapat daa…”
   * Ve şiir… Can Yücel’den: “Şu deniz aşırı davul sesleri / Yine kim bilir neyi kutluyorlar… / Batmış olmalı ki, bu bahtsız şehri / Her sabah yeniden kurtarıyorlar…” 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.