1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Tek çözüm birlik ver beraberlik
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Tek çözüm birlik ver beraberlik

A+A-

 

İkinci Dünya Kıbrıslı Türk Kongresi dün itibariyle ülkemizde gerçekleştirilmeye başlamıştır. Kıbrıslı Türklerin yurt içinde ve yurt dışında birlik ve beraberlik duygusu ile yek vücut hareket etmelerinin altı Sayın Başbakanımız İrsen Küçük ve diğer katılımcılar tarafından da çizilmiştir. Artık Kıbrıs Türkü için bir şeylerin değişmesi gerek. Yaşadığımız topraklarda ambargolar ve izolasyonlardan kurtularak, mevcut kaynaklarımızı değerlendirmeliyiz. Ancak bunu yapmak için Kongrede de değinildiği gibi önce haklılığımızı ve isteklerimizi dünya kamuoyuna duyurmamız gerek.  Buda ancak ve ancak birlikte hareket ederek, sesimizi yükselterek gerçekleştirilebilir. Yurt dışındaki sivil toplum örgütlerimizin koordineli bir biçimde bulundukları ülkelerde varlıklarını gösterecek kampanyalarla işe başlamaları izlenebilecek bir yoldur. Egolardan arındırılmış, kişiselleştirilmeden sadece hedefe yönelik çalışmalar yapılmalı ve gençlerin aktif ve etkin olarak bu projelere katılmaları sağlanmalıdır.

Kendi içimizde bir bütün olarak, hali hazırda tüm dünyanın tanık olduğu halkımıza reva görülen insan hakları ihlallerini durdurabiliriz. Eşit hak ve özgürlükleri elde edebilmek ve aleyhimize yapılan karalama kampanyalarını bertaraf etmek için lobicilik faaliyetleri en etkin çözüm olacaktır. Lobicilik faaliyetleri ile kurulacak ilişkiler,  resmi ilişkiler ve görüşmelerde kolaylık sağlayacaktır. Örneğin,  İngiltere’de yaşayan Kıbrıslı Türk vatandaşlarımız iç siyasete tesir edecek kadar etkin olsalar, bu Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilgili uluslararası alınacak her türlü karar da, ülkelerin iki kez düşünmesine neden olacaktır. Nasıl ki %2 nüfusu ile Ermeni halkı ABD iç siyasetine tesir edebiliyorsa, İngiltere’de Kıbrıslı Türklerinde lobicilik faaliyetleri ile bu denli etki göstermeleri imkansız değildir.

İkinci Dünya Kıbrıslı Türk Kongresinde uzmanlar tarafından yapılan bilgilendirmelerde gördüm ki, karada ve denizde doğal kaynaklarımızı kullanmak ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek için sadece eksik olan belli bir çerçevede hareket edemememiz. Aslında hepimizin amacı aynı ama aynı yolda yürüyemiyoruz. Ülkemizin menfaati için isim ve kişileri bir tarafa bırakarak hareket etmeliyiz. Yurt dışında ve yurt içinde bu birlikteliği destekleyebilecek her türlü oluşumu kayıtsız şartsız desteklemek vatandaşlık görevimiz olmalı. Kendi aramızda sağlayacağımız bu tutumla karşı duramayacağımız hiçbir sorun kalmayacaktır. Siyasilerimizden halkımıza her kesim bugün Kuzey Kıbrıs Cumhuriyetinin sonuç vermeyen müzakereler ile zaman kaybedemeyeceğinin bilincindedir. Belirsizlik ortamının verdiği zarar beyin göçü başta olmak üzere pek çok kayba neden olmaktadır. Vatandaşlarımıza gelecek vaat etmek için dayatılan sınırları geçmemiz ve tek vücut hareket etmemiz şarttır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.