1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Temmuz ayı hayat pahalılığı yüzde 0.88 olarak açıklandı
Temmuz ayı hayat pahalılığı yüzde 0.88 olarak açıklandı

Temmuz ayı hayat pahalılığı yüzde 0.88 olarak açıklandı

Temmuz ayı Tüketici Fiyatları Genel Endeksi, Haziran ayına göre yüzde 0.88 arttı.

A+A-

Temmuz ayı Tüketici Fiyatları Genel Endeksi, hazirana göre yüzde 0.88 arttı.

Endeks, Aralık 2015’e göre yüzde 3.23 ve Temmuz 2015’e göre ise yüzde 9.18 artış gösterdi.

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı.

Buna göre, temmuz ayında hazirana oranla, endekste kapsanan 183 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 129 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

Bu bağlamda Tüketici Fiyatları Endeks’inde yer alan 12 ana grubun 9 ana grubunda artış, 3 ana grubunda da azalış oldu.

REKOR TAZE FASULYE, SALATALIK VE BEYAZ LAHANADA

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 142.46 artışla taze fasulyede, yüzde 127.37 ile salatalıkta ve yüzde 111.17 ile beyaz lahanada görüldü.

En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 42.66 ucuzlayan üzüm, yüzde 32.93 ucuzlayan patlıcan ve yüzde 23.45 düşüş gösteren domates oldu. 

ALKOLLÜ İÇECEKLER VE TÜTÜN GRUBU YÜKSELDİ

En yüksek artış alkollü içecekler ve tütün ana grubunda gerçekleşirken, sigaralar, puro ve alkollü içeceklere yapılan zamlar bu ana grupta en yüksek artışa neden oldu.

İkinci sırada artış gösteren gıda ve alkolsüz içeceklere, taze meyve ve sebze fiyatlarındaki yükselme nedeniyle artı değer yansıdı. En çok artış gösteren üçüncü ana grup olan lokanta ve oteller ana grubundaki artışın ise yaz sezonu nedeniyle otel ücretlerinde meydana geldiği belirtildi.

Lokantalarda ise, lahmacun, döner kebap, tavuk şiş, tost, Adana kebap fiyatları artış gösterdi.

Ana mal gruplarına göre bir önceki aya göre değişim oranları şöyle:

“Alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 8,76 artış; gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 2,79 artış; lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 1,79 artış; çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 1,04 artış; eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 0,93 artış, ulaştırma ana grubunda yüzde 0,29 artış; haberleşme ana grubunda yüzde 0,01 artış; mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 0,01 artış;, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 2,70 azalış; konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 1,18 azalış; eğitim ana grubunda yüzde 0,88 azalış meydana geldi. Sağlık ana grubunda ise değişim olmadı.”

Çeşitli mal ve hizmetlerde banka ile para havale / çekme ücreti (online dahil), altın bilezik, el ve vücut bakım kremleri ve losyonları; eğlence ve kültürde gazete, magazin ve dergiler, yurt dışı turlar; ulaştırmada uçak ücretleri, bisiklet iki tekerlekli, Euro mazot (araçlarda kullanılan), benzin (kurşunsuz, 95 oktan), benzin (kurşunsuz, 98 oktan); haberleşmede cep telefonu (internet bağlantılı), telsiz telefon, cep telefonu bataryası; mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerinde fırın gazlı-elektrikli (ankastre), sinek ilacı (sprey), ampul (normal), kahve fincanı (porselen), çamaşır yumuşatıcısı, sinek ilacı (tablet) fiyatlarındaki artışlar nedeniyle bu ana gruplarda da artış oldu.

GİYİM VE AYAKKABI UCUZLADI

Sezon indirimlerinin başlamasıyla giyim ve ayakkabı en çok azalış gösteren ana grup odu.

Temmuz ayında endekse yansıyan Dolar kurunun ortalaması artı iken, Sterlin ve Euro cinsi döviz kurlarının aylık ortalaması eksi oldu.

Temmuz ayındaki döviz kurlarında ayın 15’inden sonra artışlar olduğuna da işaret edilen DPÖ açıklamasında “Döviz kurlarındaki artış bu tarihten sonra Temmuz ayındaki hesaplamalara yansıdı. Bu nedenle Döviz kurlarının etkisinin Ağustos ayındaki Tüketici Fiyatları Endeks’ine de yansıması bekleniyor” denildi.

Döviz kurlarındaki değişime bağlı olarak kira ücretlerinde ve özel okul ücretlerinde eksi değer görüldü.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.