1. YAZARLAR

  2. Alp Galip

  3. Temsilciden temsiliyet gerçeği
Alp Galip

Alp Galip

Gündem Kıbrıs
Yazarın Tüm Yazıları >

Temsilciden temsiliyet gerçeği

A+A-

Sayın Özersay’ın söyledikleri bizlere çok yabancı söylemler değil aslında. Meclisteki vekillerin neden bu kadar kızdıklarını anlamak zor. Oysa yıllar önce belki kendilerinin de vekil olmadıklarında söyledikleri cümlelerden biriydi. Tabi koltuğa oturduklarında meclise ve mevkilerine karşı olan hassasiyetleri eminim artıyordur. Bulunduğu mevkiden dolayı bu tarz bir açıklama yapması, devlet yetkililerince tepki toplayabilir ama bizim kendi toplumumuzdaki bazı kesimler dışında başka kimsenin de umrunda olacağını sanmıyorum.

Ülke gündemini meşgul etmesi gereken o kadar ciddi sıkıntılar varken, vekillerin bu açıklamaları bahane ederek mecliste geçirdikleri çok değerli vakitlerini böylesi konulara harcamaları üzücü. Hele bir de gün boyunca sosyal paylaşım sitelerinde, halk tarafından hakkında tebrik iletileri yayınlanan Özersay, saatler önce söylediklerinin sadece bazı vekiller için olduğunu dile getirmiş.

Kendisini hangi vekillerin temsil etmediğini açıklamadıkça bunu bilemeyeceğiz ama bu soruyu halka sorarsanız eminim ki büyük bir çoğunluğu bütün meclisin kendilerini temsil etmediğini söyleyeceklerinden hiç şüphem yok. Halk tarafından o koltuklara oturanlar, seçimden sonra birkaç gün öncesinde oy toplamak için binbir kılığa girip verdikleri vaatleri unutarak meclisi bir şov merkezi haline getiriyorlar.

Bazı partiler mecliste olduğu günlerde yapamadıklarını, şimdiki hükümet yapmıyor diye eleştirirken, daha bir sene öncesinde iktidar partisiyle koalisyon pazarlığına oturanlar ise hükümete karşı şovlarla halkın sempatisini kazanmaya çalışıyor.

Hükümet için ise zaten fazla söylenecek bir söz yok. Meclis koltuklarında oturanlar hep birlikte halk için mücadele etmez ve siyaseti kendi şovlarına alet etmeye devam ederlerse, önümüzdeki süreçte bu gibi söylemleri çok daha ciddi şekilde duyacaklarından hiç şüphem yok.

Hergün birbiriyle kavga eden ve birbirini eleştiren farklı görüşteki vekillerin hepsi bugün aynı ağızdan Özersay’ı eleştirmişse, anlayın ki güzel ve doğru birşeyler söylenmiş ki birbirine zıt vekillerin hepsi birden söylenenleri kınamış. Benim merak ettiğim soru ise K.K.T.C. gibi böylesi açıklamaların kolay hazmedilmediği bir ülkede, Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi sıfatıyla meclis için bu şekilde açıklama yapabildiğine göre, acaba görevinden mi usandı yoksa siyasete adım atmak için zemin mi oluşturuyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.