1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Theoharus: “Kıbrıs Cumhuriyeti feshedilme tehdidi altında”
Theoharus: “Kıbrıs Cumhuriyeti feshedilme tehdidi altında”

Theoharus: “Kıbrıs Cumhuriyeti feshedilme tehdidi altında”

DİSİ Avrupa Milletvekili ve Avrupa Halk Partisi üyesi Eleni Theoharus,Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin üyelik süreci değerlendirme raporunun “kabul edilemez olduğunu” iddia etti.

A+A-

DİSİ Avrupa Milletvekili ve Avrupa Halk Partisi üyesi Eleni Theoharus,Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’nin üyelik süreci değerlendirme raporunun “kabul edilemez olduğunu” iddia etti.

Simerini’nin “El. Theoharus: Kıbrıs Cumhuriyeti Feshedilme Tehdidi Altında” başlıklı haberine göre, Theoharus, “Türkiye ilerleme raporunun kabul edilemez çünkü Kıbrıs Cumhuriyeti’ni bir kenara itiyor ve ciddi tehlikeler ortaya çıkartıyor” iddiasında bulundu.

Theoharus, raporun AP Genel Kurulu’nda ele alınması sırasında yaptığı konuşmada, ilerleme raporunun Türkiye’nin AB üyelik sürecini Kıbrıs sorunundan ayırdığını iddia etti.  Theoharus, “Türkiye’nin, Güney Kıbrıs’a ve AB’ye karşı sorumluluklarını yerine getirmeden yeni müzakere başlıklarının açılmasını ileri götürdüğünü ve Ek Protokolü hayata geçirmeden Türkiye’nin AB ile gümrük birliğini derinleştirdiğini” öne sürdü.

Raporun, Türkiye’nin Dışişleri ve Savunma Konseyleri’ne katılımına, güvenlik başlığının açılmasına olanak tanıdığını da söyleyen Theoharus AP’nin bu ilerleme raporuna onay vermesi halinde “Kıbrıs Cumhuriyeti’ni direkt fesih edilme ve AB’yi, Türkiye’nin himayesi altındaki milyonlarca aşırı Müslüman ile boğacak bir Truva Atı’na dönüştüreceğini” iddia etti.

Alihtia “Türkiye’yi AB’de İstiyoruz Ama Avrupalı Oynamalı” başlıklı haberinde, Türkiye’nin ilerleme raporunun ele alındığı dünkü AP genel kurulunda, AB’nin önemli bir ortağı olan Türkiye’nin bölgede rol oynadığı genel kanısının hakim olduğunu yazdı.

Gazete, AP Genel Kurulu’nda konuşan bütün Avrupa milletvekillerinin ortaya koyduğu genel görüşün “Türkiye’yi, AB’de istiyoruz ancak bu ülke kendi istediği gibi değil, AB’nin kurallarıyla oynamalı ve artık reformları ileri götürmelidir” olduğunu okurlarına aktardı.

Fileleftheros ise AP genel kurulunda konuşan Rum Avrupa Milletvekilleri Eleni Theoharus, Lefteris Hristoforu, Neoklis Silikiotis, Takis Haciyeorgiu, Kostas Mavridis ve Marios Borgacio’nun bilinen Türkiye, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtı görüşlerine yer verdiği haberine “Türkiye’ye Sağlam Tokat” başlığını attı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.