1. YAZARLAR

  2. Aysu Basri Akter

  3. Tom Amca, Sam Amca'yı yener mi?
Aysu Basri Akter

Aysu Basri Akter

Yenidüzen Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Tom Amca, Sam Amca'yı yener mi?

A+A-


Usame Bin Ladin öldürüldü!

Hem de tam da unutulmuşken, gerçekleşen terörist saldırının üzerinden tam 10 yıl geçmişken.

İngiliz kamuoyu yılın kraliyet düğününe odaklanmış ve ABD Başkanı ajandasında farklı meşguliyetler işaretlemişken, sürpriz sayılabilecek bir operasyonla, kaldığı villaya atılan bir bombayla öldürüldü, Bin Ladin.

Cesedinin Hint Okyanusu’na atılması, fotoğrafların fotomontaj olduğunun söylenmesi, türlü komplo teorilerini daha da destekledi.

Bu ölümü sevinç gösterileri ile kutlayanlar da oldu, gıyabi cenaze namazında ağlayanlar da.

Şimdi Bin Ladin’in yerine liderliği kimin alacağı tartışılıyor. Ancak bunun ötesinde, her ne kadar aşırıcıların devri kapandı dense de Amerikan’ın aslında terörizmi besleyen siyaseti tamamen temizlenmeden, terör sorununun ortadan kalkmayacağını unutmamak lazım.

11 Eylül sadece Amerikan tarihinde değil, dünya siyasetinde de taşları yerinden oynatarak belki de yeni bir yön çizdi. Amerikan siyaseti, yarattığı azılı düşmanla savaştıkça, beslediği milliyetçi duygularla, toplumsal uyuşukluğun dozunu da korudu.

Doğu ve Batı arasında bir büyük düşman yarattı. Savaş, kan ve silah ticaretini besleyen iktidarı sağlamlaştırdı.

Birden bire bütün sakallı ya da sakalsız Müslümanlar, Araplar, terörist oldu.

Ve Bush siyasetinin yarattığı bu 11 Eylül sonrası sendromu, giderek büyüyen travma ve korku üzerinden beslenerek, aslında Amerikalıların çok da itibar etmediği, sit-com’larda alay konusu olan, kraker yerken boğulan, yeteneksiz ve gaf üstüne gaf yapan Başkanı, kahramana çevirdi.

Aslında 11 Eylül Başkan Bush’a bir dönem daha koltuk verdi. Bill Clinton’un başlattığı silahsızlanma dönemi, yarıda kaldı.

Şimdi Başkan Obama, o düşmanı öldürerek, muhtemel gelecek dönemi açısından da son derece büyük bir avantaj yakaladı.

Ekonomik sorunlar ve özellikle aldığı tedbirler nedeniyle yapılan araştırmalarda popülaritesi düşen Başkan Obama için 2012’deki seçim giderek bir tehlike olmaya başlamıştı.

Şimdi bu operasyon mevcut tehlikeyi bertaraf etmiş gibi görünüyor.

O yüzden ben geç de olsa, Bin Ladin’in ölüm haberinin Obama döneminde gelmesini bir avantaj olarak yorumluyorum.

Mehmet Altan Star’daki köşesinde, “bilgisayarcılar, Ladin üzerinden silahçıları vurdu” diyerek harika bir özet yaptı.

Bilgisayarcıları, Demokratlar, Silahçıları da Cumhuriyetçilerle özdeşleştiren Altan, bundan sonra Obama’nın pekişen iktidarından daha iyimser olunabileceği yorumunu yapıyor.

Amerika’nın simgesi “Sam Amca” başında Amerikan bayrağından uzun bir şapka giyerken, işaret parmağı ileriyi gösterir. Ve bu simge aslında orduyu, ordudaki gençleri “ileri” gönderme hareketidir. Yani savaşa çağırma!

Beyaz adamın da simgesi olan Amerika, ilk kez bu Sam Amca figürünü kıracak bir siyahi Başkan’ı seçtiğinde, aynı yüzyıl içinde “siyahların ve köpeklerin girmesi yasaktır” yazılı levhalarla akıllara kazınan ırkçılığın da sonuna bir işaret olarak yorumlanmıştı.

Nitekim Obama iktidarını pekiştirmekte zorluklar yaşasa da Bush’un silah ve savaş politikasının önüne geçmeyi denedi.

Ben “Sam Amca” yerine ırkçılık ve kölelik karşıtı “Tom Amca’nın geçip geçemeyeceğini hep merak etmişimdir, Obama iktidarıyla.

Gerçek şu ki, sadece insanların canını yakan, gelişmemiş ülkelerin prangasını daha da kalınlaştıran Amerikan siyaseti, acımasızlığından ve anti demokratikliğinden kurtulamazsa, daha canlar yanmaya devam edecek.

O yüzden aslında Bin Ladin’in ölümü, bir dönemin, sürecin ya da terörizmin yara aldığının, yıkıldığının ya da öldüğünün simgesi değil, aslında Amerikan siyasetinin kurguladığı düşmandan daha büyük bir korku yarattığının simgesidir.

Şimdi, Amerikan siyasetinin Ortadoğu politikasını nasıl şekillendireceği, gelişmemiş Arap ve Müslüman ülkelere nasıl bakacağı önemli.

Obama’dan bu yönde ümitli olunacaksa, Bin Ladin ile iktidarını pekiştirerek, dünya huzuru için son derece büyük bir şans yakalamış olduğunu da not etmek gerekiyor.

Kaynak: Yenidüzen Gazetesi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.