1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Toparlanıyoruz: “Cumhurbaşkanı’nın üçlü kararnameyi imzalamama tavrı doğru”
Toparlanıyoruz: “Cumhurbaşkanı’nın üçlü kararnameyi imzalamama tavrı doğru”

Toparlanıyoruz: “Cumhurbaşkanı’nın üçlü kararnameyi imzalamama tavrı doğru”

Toparlanıyoruz Hareketi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Turizm Bakanlığı’na Kemal Deniz Dana’nın müsteşar olarak atanmasıyla ilgili üçlü kararnameyi imzalamaması konusunda açıklama yaptı.

A+A-

Toparlanıyoruz Hareketi, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Turizm Bakanlığı’na Kemal Deniz Dana’nın müsteşar olarak atanmasıyla ilgili üçlü kararnameyi imzalamaması konusunda açıklama yaptı.

Hareketten yapılan yazılı açıklamada, “yıllar boyunca yönetme gücünü elinde bulunduranların atama konusunu suistimal ettikleri” kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, üçlü kararnameye imza atmayı reddederken müsteşar olarak atanmak istenen kişinin “Turizm alanına çok uzak ve konu ile ilgisi olmamasını” gerekçe olarak gösterdiği hatırlatılan açıklamada, bu gerekçe karşısında ilgili taraflardan herhangi bir açıklama gelmediği, dolayısıyla yapılmak istenen atamanın liyakat prensibine aykırı olduğunun teslim edilmesi gerektiği savunuldu.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bugüne kadar üçlü kararname yöntemiyle yapılan atamalarda bu ilkeyi aynı şekilde dikkate aldığını düşünmüyoruz. Fakat atılan adımı olumlu bir gelişme olarak tespit ediyor ve bundan sonraki atamalarda aynı sorumluluk bilinci ile hareket etmesini bekliyoruz” ifadelerine de yer verildi.

Toparlanıyoruz Hareketi açıklamasında, Cumhurbaşkanının bu yaklaşımının Anayasa’da kendisine verilen “devletin ve toplumun birliğini ve bütünlüğünü temsil etme” göreviyle uyum gösterdiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı’nın, kararnameleri imzalamama yönündeki yaklaşımını, siyasi çekişmelere alet edilmeksizin, iki hususla sınırlı olarak göstermesi gerektiğini düşünüyoruz.Üst Kademe Yöneticileri Yasası'nda sayılan niteliklere uygunluğun tespiti ve yasada maalesef hakkıyla yer verilmemiş olan ‘liyakat’ prensibine bariz bir aykırılığın olmadığının tespiti.

Hükümet kanadının, Cumhurbaşkanının liyakati gerekçe göstererek üçlü kararnamelere imza atmama yaklaşımı hakkında sıkıntısı varsa, Üst Kademe Yöneticileri Yasası'nda hakkıyla yer verilmemiş olan ‘liyakat prensibini’ gecikmeksizin Meclise taşımalarının önünde bir engel görmüyoruz. Bilakis, Cumhurbaşkanı'nın bu yöndeki tavrının, toplumda uzun zamandır eksikliği hissedilen ve talep edilen üçlü kararname sistemiyle ilgili düzenleme sürecini hızlandırıcı etki yapması gerektiğini düşünmekteyiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.