1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Toparlanıyoruz, SÜTEK ile Gazimağusa Belediyesi’ndeki iddialarla ilgili bilgi talep etti
Toparlanıyoruz, SÜTEK ile Gazimağusa Belediyesi’ndeki iddialarla ilgili bilgi talep etti

Toparlanıyoruz, SÜTEK ile Gazimağusa Belediyesi’ndeki iddialarla ilgili bilgi talep etti

Temiz Toplum Derneği (Toparlanıyoruz Hareketi), Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu(SÜTEK) ile Gazimağusa Belediyesi’ndeki bazı iddialarla ilgili bilgi talep etti.

A+A-

Toparlanıyoruz Hareketi, SÜTEK’in yaptığı kredili satışlar ve Gazimağusa Belediyesi’ne yapılan personel alımlarının usülüne göre yapılmadığı yönünde ortaya atılan iddilarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, her iki kuruma, Bilgi Edinme Hakkı Yasası altında, yazılı olarak bilgi talebinde bulunduğunu kaydetti.

Belediye imkanlarının siyasi çıkarlar için kullanılmaması gerektiği ifade edilen açıklamada, Mağusa Belediyesi’ne bu konuda yapılan bilgi edinme başvurusunda “1 Ocak-29 Haziran 2014 öncesi ve 29 Haziran 2014’den bu güne kadar istihdam edilen kişi sayısı,  iş statüleri, istihdam biçimleri, 2014 ve 2015 bütçesinin istihdamlar için uygunluğu” hakkında bilgi talep edildiği kaydedildi.

SÜTEK’in alıcı firmalarla borç ilişkisinde suistimaller veya ihmaller  olduğu yönde iddialara da işaret edilen açıklamada, yapılan bilgi edinme başvursunda “Kurumun kredili satış yetkisinin ne olduğu ve hangi mevzuata dayandığı, kredili satışlarda teminat alınıp alınmadığı, halen borcu olan firmaların geçerli teminatlarının varlığı ve alacaklarla ilgili hukuki süreçle” konusunda bilgi istendiği kaydedildi.

Açıklamada, elde edilen cevapların kamuoyu ile paylaşılacağı, bir usulsüzlük söz konusu ise, sorumlularla ilgili hukuki işlemlerin yapılması için takipçi olacakları belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.