Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Bana Sorarsanız...
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplum ve Belediyecilik

A+A-

İnsanlık var olduğundan bu yana hep daha iyi yönetmenin hem daha iyi yönetilmenin arayışı içerisinde olmuştur. Yönetmek kadar yönetilebilmek de önemlidir. Yönetimi tanımak, ona saygı duymak yönetilebilmenin belkide ön koşuludur. Yönetimin şeffaf ve adil olduğunu bilmek ise insanların yönetime duyduğu güveni pekiştirir. İşte demokrasilerde bu durum diğer yönetim şekillerine oranla daha çok açıklık kazanmıştır. Yönetenleri yönetilenlerin çoğunluğu seçtiğinden, sorunlar daha kolay çözümlenmektedir.  Yani yönetimde halkın iktidarı vardır. Veya diğer bir deyişle demokrasilerde, insanlar kendilerini iktidarda görmektedirler. İşte bu durum bazen toplum içerisinde büyük sorunlara neden olabilmektedir. Kısacası yöneten ve yönetilen arasındaki sorunlar kısa vadede çözümlenemez ise, yönetilenler yönetici olmadan yönetimi ele geçrimek isterler. Bu durum da ülkede tam anlamıyla bir kaosa yol açacaktır.

Yönetim kavramını biraz daha daraltıp yerel yönetimleri ele almak gerekirse belediyeciliğin yönetimdeki önemi bir kez daha ortaya çıkacaktır. Demokratik belediyecilik, katılımcı belediyecilik, özgürlükçü, üretken, şeffaf, yönlendirici, çevreye karşı duyarlı, kentsel mekana saygılı, düzenleyici ve adil belediyecilik. Kaynak yaratan ve kaynakları adil bir şekilde dağıtan belediyecilik. Kısacası “toplumcu belediyecilik”. İşte yönetenle yönetilenin çıkar savaşına girmediği bir yönetim anlayışı. Toplumlarda, kişisel çıkarlarından çok toplumsal çıkarların doğrultusunda hareket eden yöneticiler tarafından yönetilme isteği kadar doğal birşey olamaz. Ne de olsa yöneticilere yönetme hakkını yönetilenler vermiştir.

Yukarıdaki tanımlamalara uygun olarak, toplumsal belediyeciliğin gereklerini kamu yönetimi için de zorunlu kılarsak, sorunların en az seviyede tutulacağını göreceğiz. Demokrasinin beşiği olan yerel yönetimler, halka en yakın yönetim biçimidir. Halkın en çok himet beklediği birimdir. Ve elbette haklın çıkarlarını korumak en çok da onlara düşmektedir. Yerel yönetimlerle merkezi yönetim araındaki işbirliği toplmsal düzen açısından büyük bir gereklilik göstermektedir. Yönetimin her kademesi en az bir diğeri kadar önemlidir. Toplumcu belediyecilik, toplumcu yönetimin ilk adımıdır.   

Bana sorarsanız, sizlerde tam olarak yaşadığımız döneme ayak uyduramadınız. Belkide uyduramamakta da haklıyız. Günümüz toplumları herşeyi çok çabuk tüketmektedirler. Ama yönetimlerin tükenme gibi bir şansları yoktur. Toplumcu yaklaşımlar ise var olmanın en büyük gücüdür. Şimdi diyeceksiniz ki; küreselleşme, bölgeselleşme, kentte sermaye iktidarı vb. bir çok kavramın yönetimlerle işbirliği içerisinde olduğu bir dönemde tüm bunlar nasıl gerçekleşecektir? Gerçekleşir yeter ki yöneten de yöntilen de bunu istesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.