1. YAZARLAR

  2. Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

  3. Toplumsal Gündemler Belirlenirken...
Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Asst. Prof. Dr. Deniz İşçioğlu

Bana Sorarsanız...
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumsal Gündemler Belirlenirken...

A+A-

Her toplum kendi gündemini kendi iç dinamikleri çerçevesinde belirlemektedir. Kamu oyu yoklamalarından toplumların görüşlerini anlayabilir, nabza göre şerbet verebiliriz. Siyasetçilerin de zaman zaman başvurduğu yöntemlerden birtanesi ve de en etkilisi de budur zaten. Suni gündemler yaratmak ise arka planda birçok hedefi barındırmaktadır. Sorunların çözümü yerine yeni sorunlar yaratmak, yalnızca sorunların üstünü örtmeyi amaçlar. Kişisel duygu ve düşüncelereden arındırılmış siyaset beklentisi çok büyük bir hayal olmanın ötesine gidememektedir. Fakat kişisel menfaatlerimizi toplumun önüne fırından yeni çıkmış ekmek gibi de sunamayız. Medyanın her türlü bacağı bilgiyi en hızlı şekli ile bizlere sunmaktadır. Bir taraftan temiz toplum için mücadele veren sivil toplum kuruluşları bir taraftan da suyu bulandırmayı amaçlayan suni gündemler bulunmaktadır. Bu tüm toplumlarda mevcuttur. Fakat bu kirliliği yaratanlara verilen değer toplumdan topluma farklılık göstermektedir. Bilgi toplumu olma yolunda henüz daha emekleyen ülkelerde bu durum çok acımasızca kendini göstermektedir. Farklı kanallardan akan bilgiyi durdurmak küresel sistemin parçası olan topumlarda mümkün görülmez. İşte bu durum çıkar grupları tarafından bilinçli bir şekilde kullanılabilir. Bir toplumda her gün yeni bir gündem belirlenmez. Bilgi ve İletişim teknolojilerinden biraz anlayan, toplumlarında gündem yaratmaya başlamış. Yaratılan tartışmalar ise geliştirilmeye muhtaç günlük kaygılardan öteye gidememektedir. Kısacası, çözümü bulmaya yönelik çalışmalardan çok sorun yaratma kaygısı ön planda tutulmaktadır.

Yapılan toplumsal tartışmalar, özellikle kamu yararı taşıyor ise toplumların demokratikleşme süreçlerine katkıda bulunmaktadır. Fakat medya üzerinden yapılan bireysel açıklamalar ile yaratılan gündemler, toplumları birkaç gün oyalar sonra da unutulup gider. Fakat burada önemli olan geçen birkaç gün içerisinde suni gündemle uğraşan toplum bireylerinin gerçek gündemlerden habersiz bir şekilde uyutulmasıdır. Burada, yaratılan gündemleri engelleyemeyeceğimize göre, görev yine halka düşmektedir. Bunun yolu da medya okuryazarlılığından geçmektedir. Medyada haber değeri taşıyan konulara toplum olarak vereceğimiz tepkileri iyice tartıp hesaplamamız gerekmektedir. Doğru ve yanlışı ancak bu sayede ayırt edebileceğiz. Üzerinde günlerce tartıştığımız suni konular aslında bizlerin yalnızca vaktini almaktan öteye gitmemektedir. Dahası bilinçli bir şekilde ortaya altılan konuları toplum tartıştıkça suni olarak yaratılan gündem önemli bir mevzu haline gelecektir. Zaten istenen de budur.

Toplumun iç dinamikleri ile ortaya çıkan gerçek sosyal, ekomomik, toplumsal, siyasi vb. konuları araştırıp geliştirmek zorundayız. Demokrasinin iplerini sımsıkı ellerimizde tutmalı, haklarımız için sonuna kadar isteklerimizi dile getirmeliyiz. Bir de farklılıklara saygılı olmayı öğrenmemiz gerek. Farklılıklardır toplumları zengin kılan ve saygıdır, toplumları yücelten değerli kılan. İnsanlık bir ömürdür bunlar için mücadele etmektedir. Yoksa sen benden değilsin ben seni istemiyorum demekle olmuyor.         

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.