1. YAZARLAR

  2. Sultan Mullacuma

  3. Toplumun Bir Yarası: Çocuk İstismarı
Sultan Mullacuma

Sultan Mullacuma

Konuk Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumun Bir Yarası: Çocuk İstismarı

A+A-

Çocuk istismarı; bir yetişkin tarafından çocuğa uygulanan olumsuz fiziksel ve ya psikolojik davranışlar bütünüdür. Ülkemizde ve dünyada yaygın olan toplumsal bir sorun olmakla birlikte yapılan araştırmalar bu konunun uzun yıllar öncesine dayandığını göstermektedir. Ancak ülkemizde bu konuyla ilgili çalışmalar henüz yeni bir aşamada sayılmaktadır. Bu konuya yer vermemin amacı; toplumda bir duyarlılık yaratabilmek ve ilgili kişilerin daha aktif olmasını sağlamaktır.

İnsanlığın büyük bir ayıbı olarak nitelendirebileceğimiz çocuk istismarı toplumun içerisinde var olan ancak büyük bir kesim tarafından saklanılan veya saklanmazı zorunlu kılınan gizli bir yara gibidir. Savunmasız olan bir çocuğun başına gelen bu kötü durum, çocuğun hem kendisini hem de içerisinde yaşadığı çevreyi son derece olumsuz etkilemektedir. Bir denge üzerinde kurulu olan bu yaşam, birimizin başına bir şey  geldiği zaman  hemen değişip  tüm dengeler alt üst olabiliyor. Ki söz konusu çocuklar ise durum bir o kadar daha ciddi hale gelebiliyor. Çünkü gelecekte var olan kişiler çocuklarımız olacaktır. Ve dünyanın sağlıklı şekilde dönmesi için onların gelişimini doğru yönde desteklememiz gerekmektedir.

Peki çocuk istismarını neler kapsıyor, hangi davranışlar bu soruna örnek teşkil ediyor?

WHO (World Health Organization- Dünya Sağlık Örgütü) çocuk istismarını “ bir yetişkin ya da devlet tarafından bilerek veya bilmeyerek yapılan ve çocuğun sağlığını, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimini olumsuz yönde etkileyen davranışlar” olarak tanımlamıştır. Ve çocuk istismarını; fiziksel, cinsel, duygusal ve ihmal olmak üzere  4 ayrı gruba ayırmaktadır.

Fiziksel İstismar; en geniş anlamda “çocuğun kaza dışı yaralanmasıdır”. En sık rastlanan türü dövme şeklinde olanıdır. Bir tokattan, çeşitli objelerin kullanımına uzanan cezalandırma biçimlerini kapsar.

Cinsel İstismar; çocuğun, yetişkin veya yaşça büyük birisi tarafından cinsel olarak tatmin   edilmek amacıyla kullanılmasıdır.

Duygusal İstismar; çocuğa yeterli sevgiyi, ilgiyi göstermeme tehdit edici yönde davranma ve çocuğun reddedilmesini kapsar.

İhmal; çocuğa bakmakla yükümlü kişilerin bu yükümlülüğü yerine getirmemesi, beslenme, giyim, barınma, tıbbi bakım ve gözetime yönelik temel ihtiyaçlar ile duygusal ihtiyaçların karşılanmaması veya ilgi gösterilmemesi durumudur.

Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikolojik gelişimini etkileyen bu durumun önlenmesi ve iyileştirilmesi için gerekli çabanın gösterilmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili bilir  kişilerin görüşleri şunlardır:

-“Ailelere ve çocuklara konuyla ilgili eğitim verilmelidir.”

-“Uzman kişiler tarafından yılın  belirli dönemlerinde şehirlerde ve köylerde bilgilendirme çalışmaları yapılmalıdır.”

-“Basın ve medya konuyla ilgili haber yayınlarken, istismara uğrayan kişinin kimlik bilgilerini vermemelidir.”

-“Sivil toplum örgütleri üstlerine düşen görevleri aktif şekilde yerine getirmelidir.”

-“Çocuk istismarının yarattığı olumsuz sonuçlar devletin ve toplumun problem listesinin başında olmalıdır”

-“Öğretmenler çocuk istismarına ilişkin fark ettiği bir durum karşısında kayıtsız kalmamalıdır.”

En önemlisi üstü açılmaya pek cesaret edilemeyen bu sorun yalnızca istismarı yaşayan kişiye ait olmadığı bilinci kafamıza yerleşmelidir. Geçen yıl 31 Aralık 2010 tarihine kadar dünya çapında geniş bir kitleye sahip olan facebookta , kullanıcılara bir mesaj iletilmişti. İletilen mesajda ; “Profil resminize çocukken en sevdiğiniz çizgi film karakterini koyun” yer alıyordu. Buradaki amaç çocuk istismarını  ve çocuk pornosunu protesto etmekti ve katılım bir çığ gibi büyümüştü.İnsanlığın bu hareketini gördüğüm zaman “insanlık daha ölmemiş” diyebildim ve devamının gelmesi içinde ben elimden geleni yapmaya hazırım , ya siz?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.