1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Toprak Ürünleri Yönetim Kurulu arpa fiyatlarını açıkladı
Toprak Ürünleri Yönetim Kurulu arpa fiyatlarını açıkladı

Toprak Ürünleri Yönetim Kurulu arpa fiyatlarını açıkladı

Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu 2014-2015 tahıl üretim mevsiminde üretilen tahıl ürünlerinin fiyatlarını açıklarken, alımların 29 Haziran Pazartesi günü kurumun tüm ambarlarında başlayacağını duyurdu.

A+A-

Toprak Ürünleri Kurumu Yönetim Kurulu 2014-2015 tahıl üretim mevsiminde üretilen tahıl ürünlerinin fiyatlarını açıklarken, alımların 29 Haziran Pazartesi günü kurumun tüm ambarlarında başlayacağını duyurdu. Arpa fiyatını üreticilere ödenen desteklerle birlikte 0.79 TL/Kg olarak açıklayan TÜK, üreticinin eline kilo başına net 60 kuruş olarak duyurdu.

ARPA FİYATLARI

Toprak Ürünleri Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada 29 Haziran Pazartesi günü, Akdoğan, Geçitkale, İskele, Lefkoşa, Haspolat, Güzelyurt ve Kumyalı olmak üzere TÜK’ün tüm merkezlerinde alıma başlanacağı belirtilerek belirlenen tahıl fiyatları ile ilgili detaylı bilgi de verildi. Açıklamada, 2014-2015 dönemine ait arpa fiyatının desteklerle birlikte 0.79 TL/Kg olarak belirlendiği kaydedilerek, bu fiyatın içerisinde dönüm başına 0.17 TL’ye den gelen 30 TL’lik Doğrudan Gelir Desteği, 13.2 TL’lik Vergisiz Akaryakıt Desteği bulunduğu ifade edildi. TÜK Yönetim Kurulu, 0.17 TL’lik destekle birlikte ürün bedelinin 0.62 TL olarak üreticiye ödenmesine karar verildiğini kaydettiği açıklamasında ürün bedeli içerisinden kesilecek %2.5’luk stopaj ve belediye tartı ücretinin alınmasıyla birlikte ürünün üreticilerden net 0.60 TL’den alınacağını vurguladı.

YENİ UYGULAMA

TÜK açıklamasında, geçmiş yıllardaki uygulamalardan farklı olarak daha önce Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla ürün bedeli içerisinden Genel Tarım Sigortası’na kesilen %4.5’luk sigorta payının bu yıl kesilmeyeceği hatırlatıldı.

BUĞDAY ALIMLARI DA YAPILIYOR

Öte yandan TÜK’ün Mağusa silosunda buğday alımlarının da gerçekleştirileceği ifade edilerek, ürün bedeli olarak ser buğdayın 0.67 TL/kg, yumuşak buğday  ve tritikalenin de 0.62 TL/kg’dan alınacağı ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.