1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Töre: “Devlet TV’leri koruma altına almalı”
Töre: “Devlet TV’leri koruma altına almalı”

Töre: “Devlet TV’leri koruma altına almalı”

UBP Milletvekili Zorlu Töre, özel TV’lerin haksız rekabetten dolayı gün geçtikçe eridiklerini ifade ederek, devletin kanalları koruma altına alması gerektiğini söyledi.

A+A-

UBP Milletvekili Zorlu Töre, özel TV’lerin haksız rekabetten dolayı gün geçtikçe eridiklerini ifade ederek, devletin kanalları koruma altına alması gerektiğini söyledi 

Kuzey Kıbrıs’ta yayın yapan özel televizyonlar yavaş yavaş sona doğru ilerliyor. İçte ve dışta haksız rekabete maruz kalan özel televizyonlar, haksız rekabetten dolayı oluşan kayıplarına karşın devletin verdiği tazminattan da mahrum bırakılacak. Uydu kirası olarak devletten alınan paranın Haziran ayında kesilmesi gündeme gelirken, güçlükle ayakta duran ve devletten aldıkları paranın üzerine kendi bütçelerinden katkı koyarak uydu kirası ödeyen özel TV’ler, haklarının ellerinden alınması halinde uydudan çıkmak zorunda kalacak. Buda beraberinde birçok sorunu gündeme getirecek. 

Devletten muazzam katkı payı alan ve reklam pastasına sahip olan BRTK, uyduda kalacak tek kanal haline gelecek, böylelikle Kıbrıs Türkü sesini duyurmak için tek kanala muhtaç kalacak. Ayrıca uluslararası arenada, demokrasinin bir gereği olan çok seslilik tarihe karışacak, uydudan çıkmak zorunda kalacak olan özel TV’ler ‘ülke sınırları ile sınırlı’ bir yayıncılığa mahkûm olacak. 

TÖRE, “HAKSIZ REKABET ERİTİYOR” 

Zor bir sürece doğru ilerleyen özel kanalların sorunlarını Mart ayından beridir gündeme alan Star Kıbrıs, şimdiye kadar birçok siyasetçi, sivil toplum örgütü başkanı, bazı sendikaların başkanı ve özel kanalların sahiplerinin görüşlerine yer vererek konuyu irdeledi. 

Star Kıbrıs’a yapılan açıklamalarda özel televizyonların yaşatılması gerektiğini vurgu yapılırken, UBP Milletvekili Zorlu Töre de aynı görüşü paylaştı. Töre, özel kanalların Türkiye televizyonları ve BRT ile rekabet edecek durumda olmadığını, haksız rekabetten dolayı gün geçtikçe eridiklerini ifade etti. Töre, özel kanallar olmadan demokrasinin yerine gelemeyeceğini, eksik kalacağını belirterek, özel TV’lerin yaşatılması için kaynak ayrılması gerektiğini söyledi. 

TÖRE, “DEVLET KORUMALI” 

Töre, “Bugüne kadar hükümetler neden bu konuya kesin bir çözüm bulmadı. Şimdiye kadar bu sorun çözülmeliydi. Özel TV’leri yaşatacak formüller üzerinde görüşülmeli bir politika belirlenmeliydi. Bugüne kadar hükümetler bu sorunu çözmedi inşallah yeni gelecek hükümet bu konulara eğilerek bir çözüme kavuşturacak” şeklinde konuştu. 

Töre, devletin özel TV’lere kamu spotları yaparak reklam desteği vermesi gerektiğini de belirterek, Türkiye televizyonlarında yayımlanan reklamlar ile ilgili önlem alınması gerektiğini de söyledi. Töre, özel kanalların devlet koruması altına alınması gerektiğini dile getirerek, “Burada satılan ürünlerin çoğu ithal ve bu ürünlerin reklamları Türkiye televizyonlarında yayımlanıyor. Dolayısı ile özel kanallarımız reklam pastasından çok az yararlanabiliyor. Öyle ki kendi masraflarını çıkaramıyor veya personelini ödemekte zorluk çekiyor. Böyle giderse ve devlet haziran ayında verdiği tazminatı keserse birçok kanal uydudan silinecek ve belki de yayın hayatına devam edemeyecek” ifadelerini kullandı. Töre, özel kanallara kaynak ayrılması, fon oluşturulması gerektiğini söyledi. Töre, bunun için hükümetin, ilgili bakanlıkların bir araya gelerek çözüm üretmesi gerektiğine vurgu yaptı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.