1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Toros’a ABD Büyükelçisi’nden “Kültürel Diplomasi” ödülü
Toros’a ABD Büyükelçisi’nden “Kültürel Diplomasi” ödülü

Toros’a ABD Büyükelçisi’nden “Kültürel Diplomasi” ödülü

ABD Büyükelçiliği Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, ödüle layık görülen Fikri Toros, Katie Economidou ve Demetra George Mustafoğlu Büyükelçi Koenig ve eşinin evsahipliğinde Davies House’ta verilen öğle yemeğinde ödüllerini aldı.

A+A-

ABD’nin Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig ve eşi; “müziği, kültürel iletişim olarak kullanan sıra dışı” üç kişiye olağanüstü çabalarından dolayı ‘Büyükelçi Kültürel Diplomasi Ödülü’ sundu.

ABD Büyükelçiliği Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, ödüle layık görülen Fikri Toros, Katie Economidou ve Demetra George Mustafoğlu  Büyükelçi Koenig ve eşinin evsahipliğinde Davies House’ta verilen öğle yemeğinde ödüllerini aldı.

Büyükelçi Koenig ödülleri verirken yaptığı konuşmasında, “Bu yetenekli kişiler, yeteneklerini kullanarak   Kıbrıs’ta ve çeşitli ülkelerde  dinleyicilere müzik sunarak hoş vakit geçirmelerini sağlamış,  eğitim ve müzik yoluyla Kıbrıslıların yaşamlarını geliştirmeyi amaçlayan başlıca hayır kurumlarına bağışlar kazandırmışlardır” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya göre, ödül sahiplerinin özgeçmişleri şöyle:

“Katie Economidou: Klasik şan, ses ve müzik eğitimini tamamlayıp Uluslararası Çatışma Analizi üzerine masterini yapan Katie, insanları bir araya getirmek için müziği kullanan  önde sözcülerden olmuştur.  1995 yılında Ledra Palace’ta Birleşmiş Milletlerin 50’inci yılında, ilk iki toplumlu resitalde şarkı söylemiştir.  Onun inisiyatifi ile 1996 yılında İki Toplumlu  Koro kurulmuştur.   Kıbrıs ve yurtdışı konserlere katılmakta ve iki toplumlu müzik üçlüsü ile  tüm ada çapında,  ülkesinde ve uluslararası alanda barış ve uzlaşıyı teşvik etmektedir.  Buna ek olarak bayan Economidou bir çok hayır ve sivil kurumunun üyesi olup prestijli Stelios Ödülü sahibidir.

Dr. Demetra George Mustafoğlu: Amerika Birleşik Devletleri’nin çok ünlü müzik elçilerinden biri olan Soprano  Demetra George, Carnegie Hall, Lincoln Merkezi gibi opera sahnelerinde ve konser salonlarında, ayrıca Avrupa’daki ABD elçiliklerinde sahne almıştır. Grammy ödüllerine  İki kez aday adayı olarak gösterilmiş ve dört farklı ABD Cumhurbaşkanı önünde şarkı söylemiştir.  Dr. George 170’ten fazla  senfoni orkestrasıyla çalışmış  ve 20’den fazla  operada ve 18 müzikalde rol almıştır. Türkiye ve Kıbrıs’ta sıklıkla misafir sanatçı olarak sahneye çıkmıştır.  Özverili  öğretmenliği sayesinde öğrencileri, güzel ve çirkin, sefiller, ve aslan kral gibi birçok Broadway yapımında ana roller almışlardır.  Yeteneklerini, Topkapı Sarayı girişinin restorasyonu için 5 milyon dolar toplanan İstanbul’daki  Andrew Lloyd Weber Konseri gibi filantropik amaçlar için kullanmaktadır.

Fikri Toros:  Başarılı bir işadamı ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı olan Fikri Toros, yetenekli bir piyanist olup Cypress Classica topluluğunun bir üyesidir.  Ayrıca, Kıbrıs Türk Filarmoni Topluluğunun kurucularından olup Kıbrıs Türk Filarmoni Koro ve Oda Orkestrasının aktif üyesi ve Girne Oda Korosu üyesidir.  2000 yılından beri, Sayın Toros  tanınmış vokalistlere ve kemancılara Kıbrıs’taki çeşitli oda müziği konserlerinde eşlik etmiştir.  Halen, Toros Şirketler Grubu Müdürü olan Sayın Toros,  Kanser Yardım Derneğinin ‘Yardım Eden Eller’ hayır resitallerinde müzik yeteneğini sergilemektedir.  Ayrıca Londra’da St. John’s Smith Meydanında Kanser Araştırma Fonuna farkındalık oluşturmaya yardım amaçlı piyano çalmıştır”.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.