1. YAZARLAR

  2. Ejder Aslanbaba

  3. Turizmi baltalayan küçük hesaplar
Ejder Aslanbaba

Ejder Aslanbaba

Milletvekili
Yazarın Tüm Yazıları >

Turizmi baltalayan küçük hesaplar

A+A-

Turizm hedefleri belirlendi, gerekli çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Anavatan Türkiye devlet televizyonu TRT, 8 farklı dilde adamızı dünyaya tanıtmak için çekimler gerçekleştiriyor. Akdeniz’in cazibesini festivaller ve konserler ile KKTC yaz aylarında bir başka yansıtıyor. Oteller ve yazlık mekânlar alternatif eğlence seçenekleri ile bu yıl yerli ve yabancı turistler için hazır. Turizm sektörü sayesinde ambargo ve tanınmamışlığı bir nebzede olsun aşıyoruz. Ülkemize gelen turistlerin iç piyasayı canlandırdığı bir gerçek. Fakat ülkemize gelen turistlerin ortak bir sıkıntısı var.  Bazı esnaflarımızın turistlere bakış açısı. Turistlerin ülkemizin tanıtımındaki yeri ve etkisini hiçe sayarcasına bazı esnaflarımız turistlere yüksek fiyatlar uygulamaktadır. Geçmişte belki birkaç kez işe yarayan bu fiyat uygulaması artık günümüzde geçerli değildir. Ayrıca ülkemizin imajını zedeleyen bir durumdur.

Seyahat özgürlüğünün artması ve turizm firmalarının her bütçeye hitap eden uygulamaları sayesinde insanlar artık çok daha kolay tatil planları yapabilmektedir. Bu büyük pastadan KKTC’ye düşen dilimi korumak ve turist sayısını arttırmak için tüm çalışmalar yapılmaktadır. Akdeniz ülke insanının özelliği sıcakkanlılığımız ve samimiyetimiz ile de gelen turistleri cezbetmek tamamen bize bağlı. Ancak bazı kesimler yüzünden biz bu etapta sınıfta kalıyoruz. Üç liralık bir eşyayı, sırf turist nasılsa bir defa gelecek mantığı ile on üç liraya satan esnaflarımız var. Günlük bir kazanç olabilir ama uzun vadede ülke turizmine zarardır. Birincisi bu tip bir davranış etik değil. İkincisi bu davranış belki ülkesine dönerken hatıra ve hediyelik eşya almak isteyen turisti vazgeçirmektir. Üçüncüsü büyük emek ve bütçeler ayrılarak yapılan tanıtımlarımızı zedelemektir. Fiyat uygulamasında ki bu tutum, tüm bunlar düşünüldüğünde küçük hesaplar olarak kalmaktadır. Şayet fiyatlar ile oynamaz ve gelen turisti sıcak, samimi ve dürüst bir ortam ile karşılayıp uğurlarsak en basit ama etkin reklamı yapmış oluruz. İç piyasa açısından beklenen girdi sağlanabilir. Turistler ülkemizden mutlu ayrılırlar. Ülkelerine döndükleri zaman KKTC’yi soran insanlara iyi referans vermelerine neden olur. Unutulmamalıdır ki, insanlar tatil seçeneklerini değerlendirirken KKTC ile ilgili duyumlarını olumlu veya olumsuz muhakkak değerlendirmeye alırlar.

Düz bir mantık ile turizm sektörünün iç piyasaya olumlu etkisi sağlanabilir. Maalesef bir kısım esnafın davranışı, tüm esnafların imajını olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla ülkemize gelen turist harcama yapmak konusunda tedirgin olmaktadır. Hangi çapta reklam yapılırsa yapılsın, bir turistin seyahat ettiği ülkede gördüğü muamele tatil anılarını anlatırken es geçmeyeceği bir ayrıntıdır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.