1. HABERLER

  2. RUM BASINI

  3. Türk belgesinden “İşlevsiz” ifadesi son dakika çıkarıldı
Türk belgesinden “İşlevsiz” ifadesi son dakika çıkarıldı

Türk belgesinden “İşlevsiz” ifadesi son dakika çıkarıldı

Türkiye’nin, AB Katılım Konseyi’ne sunduğu belgede Güney Kıbrıs için kullandığı “işlevsiz” ifadesini son anda geri çektiği, bu gelişmenin Rum yönetiminin ve dönem başkanı Letonya’nın müdahalesi üzerine gerçekleştiği haber verildi.

A+A-

Türkiye’nin, AB Katılım Konseyi’ne sunduğu belgede Güney Kıbrıs için kullandığı “işlevsiz” ifadesini son anda geri çektiği, bu gelişmenin Rum yönetiminin ve dönem başkanı Letonya’nın müdahalesi üzerine gerçekleştiği haber verildi.

Fileleftheros “Son Anda ‘İşlevsiz’ Yok Oldu” başlıklı haberinde, Türkiye’nin geçen cuma günü sunduğu ilk belgede ilgili ifadenin yer aldığı ancak dün sunduğu belgede, Türkiye’nin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”ni tanımadığı vurgulanırken “işlevsiz” ifadesinin kaldırıldığını yazdı.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in dün Brüksel’de cereyan edenlerle ilgili izahatını aktardı.

Habere göre Kasulidis, Türkiye’nin belgeden “işlevsiz” ifadesini çıkarmasının, Rum heyetin ön çalışmaları ve Letonya dönem başkanlığının, ahde vefası (yaptıkları anlaşmaya uyması) ile gerçekleştiğini söyledi.

Gelişmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kasulidis dönem başkanlığının, geçen yılki tutanakların kaydıyla ilgili açıklamasında kullandığı “Kıbrıs Cumhuriyeti AB üyesi tek tanınmış ve meşru ülkedir” ifadesinin, AB’nin Türkiye’ye cevabı olduğunu söyledi.

AB Ortak Tutumu’nun sunumu sırasında Letonya’nın, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hukuki varlığına işaret ederek 21 Eylül 2005 Beyanı’nda öngörüldüğü üzere bütün AB üyesi ülkelerin tanınması şartını vurguladığını kaydeden Kasulidis, özetle şunları ekledi:

“AB Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili yükümlülüklerinde hiçbir ilerleme kaydedilmediği belirtildi. Kıbrıs MEB’i içerisindeki Türk faaliyetlerine de değinildi ve Kıbrıs’ın kara suları ve münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına saygı gösterilmesi gerektiğine işaret edildi.

Yine, yasadışı Hava Trafik Merkezi’nin faaliyetlerinden dolayı Türkiye’nin uçuş güvenliği konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarıyla işbirliği yapması ve elektronik vize uygulamasındaki ayrımcılığın kaldırılması gereği vurgulandı.

Katılım Konseyi tarafından yapılan açıklamada Katılım Anlaşması Ek Protokolü konusunda ‘hiçbir ayrım gözetilmeksizin ve tam olarak bütün AB üyesi ülkelere uygulanması zorunludur’ denildi.

Kıbrıs sorununa da değinilen açıklamada ‘Türkiye’den, Kıbrıs sorununa BM çerçevesinde, Güvenlik Konseyi ve AB ilkelerine dayanan adil, kapsamlı ve sürdürülebilir çözüm müzakerelerine aktif destek vermesi beklenir. Türkiye’nin böyle bir çözüme taahhüdü ve katkısı kritik olmaya devam ediyor’ denildi.”

Politis haberi manşetten “‘İşlevsiz’ İfadesinin Olmadığı Son Dakika Değişikliği... Kıbrıs Sorunundaki Gelişmeler Nedeniyle Türkiye’nin Hareketi... Türk Politikasında Ilımlı Politika Hakim Oldu” başlık ve spotlarıyla aktardı.

Türkiye’nin AB Katılım Konseyi’nde son dakikada da olsa büyük siyasi öneme sahip bir harekette bulunduğunu belirten gazete “Türk politikasının ılımlı güçleri hizaya girmeyi başardı çünkü Kıbrıs’ta ciddi çalışmalar devam ederken Ankara’nın gerilim yaratması yanlış olurdu” ifadesini kullandı.

Kıbrıs Türk tarafının, Türkiye’nin belgesinde “işlevsiz” ifadesinin yer almamasını kabul ettiği yolunda bilgi edindiğini belirten gazete Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis’in de yaşanan gelişmeleri ve AB dönem başkanı Letonya’nın konuyu yönetme biçimini kutladığını yazdı.

Alithia “‘İşlevsiz’ Silindi... AB Ankara’yı Müzakere Prosedürüne Desteğini Pratikte Göstermeye Çağırıyor” başlıklı manşet haberinde, AP Dış Konular Komitesi tarafından geçen hafta onaylanan Türkiye ilerleme raporunun Avrupa Parlamentosu tarafından yarın ele alınacağını yazdı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.