1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Türk Dünyası Genç Yazarlar Birliği’nin Bakü toplantısı tamamlandı.
Türk Dünyası Genç Yazarlar Birliği’nin Bakü toplantısı tamamlandı.

Türk Dünyası Genç Yazarlar Birliği’nin Bakü toplantısı tamamlandı.

Dış Basın Birliği’nden verilen bilgiye göre, Özbekistan, Tataristan, KKTC, Makedonya, Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkiye’den edebiyatçı ve gazetecilerin yer aldığı toplantıya, KKTC’den Dış Basın Birliği Başkanı Züleyha Karaman katıldı.

A+A-

Toplantı kapsamında, Azerbaycan Basın Konseyi ziyaret edildi. Ardından Azerbaycan Gençlik Konseyi ve Azerbaycan ve Diğer Türk Dilli Halklar Emekdaşlık Merkezi’nde Türkçenin yaygın kullanımı ve karşılaşılan sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda, Türkçenin sorunları, alfabe farkından kaynaklanan zorluklar, bir Türk ülkesinde yayınlanan eserin diğer Türk devletlerinde bulunup, okunması ile ilgili yaşanan sıkıntılar ele alınarak, bunun çözüm yolları ve bu konuda edebiyatçılara düşen görevler dile getirildi.

Toplantıda ayrıca, diğer Türk Devletlerinde yayınlanan edebi eserlerin Bakü’de kitapçılarda satılması ve Azerbaycan Türkçesi’ne çevrilmesi konusunda prensip anlaşmasına varıldı.

Konuklar,  ayrıca, Bakü’de 5. Şairler Günü etkinliğine de katıldı.

Dış Basın Birliği Başkanı Züleyha Karaman, ziyaretlerde, KKTC’nin Bakü Temsilcisi Saadettin Topçu, Azerbaycan Milletvekilleri Ganira Pashayeva, ve Cevanşir Feyziyev ile Azerbaycan Basın Konseyi Üyesi, ATXEM Başkanı İlham İsmailov’a KKTC Dış Basın Birliği’nin anı plaketini takdim etti

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum