1. YAZARLAR

  2. Turgut Çalıcı

  3. Türkiye’nin IMF’ye Olan Borç Bitti “AMA”
Turgut Çalıcı

Turgut Çalıcı

Ülkem için İki Lakırdı
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’nin IMF’ye Olan Borç Bitti “AMA”

A+A-

ABD  Sovyetler’in dağılması sonrası dünyadan isterse  problem yaratan isterse problen  çözen tek  süper güç konumundadır.
Türkiye  özellikle etkinlik bakımından yıllardır geri kalmışlığın psikolojik sıkıntılarını son on,on beş  yılda zar zor kurtula bildi.  
Dün IMF’den borç alan ve IMF reçeteleriyle ekonomisinin boğazı sıkılan Türkiye ile bugün IMF’ye borç verme pazarlığı yapan Türkiye...
Düşünün değerli arkadaşlar Erdoğan o borç batağındaki Türkiye’nin Başbakanı olarak ABD’ye gitmiş olsaydı asla dün gördüğü itibarı asla göremezdi.

Tabiiki Türkiye bu günlere gelirken IMF’den borç  alır poziyonda iken şimdi borç verme pozizyonu nasıl geldi? As olan konu’da  budur aslında. Nedeni ise neler yaptığına bakmak gerek.

Şu anda KKTC’de yapılanların tam da aynısıdır aslında nasıl’ki bizim önce hava yollarımız sonra okulumuz ve şimdi’de elektirik kurumumuz özelleştirilmeye çalışılıyorsa bunların hepsi  Türkiyede geçmiş on on beş yılda yapılan işlerdir. Örneğin; Elektiriğin özelleşmesinden tutun’da Telefona ve limanlara kadar hepsini nasıl yabancı sermayeye sattı ve borcunu kapattı. Şu an ise Türkiye’nin kendine ait hiç bir limanı ve en önemlisi iletişimi yoktur ve  yabancı sermeyelerin elindedir.

Günün Fıkrası

Bir köye konuşma yapmak üzere bir sosyal demokrat kişi gelir ve konuşmasini yapar ama vakit geç olmustur. Şehir'e geri dönemez ve geceyi köyde gecirmek zorunda kalır. kalmak icin kendine yer ararken yanlız yaşayan bir KADIN'ın evine gelir. Bu gece burda kalabilirmiyim diye sorar ve ekler; Benden korkmaniza gerek yok çünkü ben sosyal demokrat biriyim der ve o gece orada kalır; ama bu defa KADIN rahat durmaz adama sarkıntılık yapar. Adam ben sosyal demokrat biriyim der ve KADIN'ın isteğini geri çevirir. Sabah olur adam uyanıp pencereden dışarı baktığında şaşırır. Bahçede 9 horoz 1 tavuk var hemem KADINA sorar; Neden 9 horoz varda 1 tavuk var der. KADIN hemen cevap verir; Şu gördügün 8 horoz sosyal demokrat bu bir horoz normal.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.