1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Tutuksuz yargılanacak
Tutuksuz yargılanacak

Tutuksuz yargılanacak

Piyangolar Dairesi’nde memur olarak çalışırken amorti biletlerde usulsüzlük yaptığı ve bu yolla 13 bin TL çaldığı belirtilen Hüseyin Sporcuoğlu’nun, eşine ait iki çek yaprağını eşinin imzasını sahteleyerek bankaya verdiği ortaya çıktı

A+A-

Evrim Kamalı

Spor Bakanlığı’na bağlı Piyangolar Dairesi’nde 2011-2014 yılları arasında amorti biletlerde usulsüzlük yapıtığı ve bu yolla 13 bin TL çaldığı belirtilen Piyangolar Dairesi memuru Hüseyin Sporcuoğlu hakkında Mali polis tarafından başlatılan soruşturma devam ederken, zanlının çek sahtelediği ve karşılıksız çekleri piyasaya sürdüğü de ortaya çıktı. Zanlının eski eşine ait iki çek yaprağını eşinin imzasını sahteleyerek bankaya verdiği belirtildi. Mali polisin yanı sıra adli poliste zanlı hakkında soruşturma başlattı. Yurt dışından döndükten sonra gözaltına alınan ve mahkeme kararı ile 2 gündür tutuklu bulunan zanlı dün teminat talebi ile Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

Zanlı ilk olarak Mali polis tarafından teminat talebi ile duruşmaya çıkarıldı. Polis, zanlının Piyangolar Dairesi’nin amorti biletleri bölümünde görev yaptığı 2013 yılı içerisinde karşılığı olmayan amorti biletleri sahtelediğini, hazırladığı sahte faturaları daireye verdiğini ve bu yolla 13 Bin 399 TL’yi sahtekârlıkla temin ettiğini ifade etti. Polis, zanlının 22 Mart tarihinde Lokmacı Kapısı’ndan ülkeye giriş yaptığı esnada tutuklandığını ve mahkemeye çıkarılarak hakkında 2 gün tutukluluk emri alındığını söyledi. Zanlının gönüllü ifade vererek suçunu kabul ettiğini belirten polis, sayıştaylık denetçilerinin Piyangolar Dairesi’ne ait 2011-2014 yılları arasındaki hesapları incelemesinin devam ettiğini, çıkacak sonuca göre zanlının çaldığı para miktarının artabileceğini ifade etti. Polis, soruşturmanın devam ettiğini belirtti ancak zanlının serbest kalması halinde soruşturmanın geri kalan kısmına etki edemeyeceğini vurguladı. Zanlının KKTC vatandaşı olduğunu kaydeden polis, davalarında hazır olması için teminata bağlanmasını talep etti.

Mali polisin ardından zanlı Adli Şube tarafından duruşmaya çıkarıldı. Polis, zanlının 25 Ocak 2016 tarihinde Şerife Yaman’a ait çeki takas yolu ile bozdurduğunu ancak çekin karşılıksız çıktığını belirtti. Polis, ayrıca zanlının eski eşine ait iki çek yaprağını imzasını taklit ederek doldurup bir bankada bozdurduğunu ifade etti. Zanlının imza ve el yazısı örneklerinin alındığını kaydeden polis, soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlının serbest kalması halinde etki edemeyeceğini kaydetti.

Mahkeme zanlı hakkında aktarılan tüm iddiaları değerlendirdikten sonra zanlıyı yurt dışına çıkış yasağı, haftada bir gün polise giderek imza atması ve bir kefilin 50 bin TL tutarında kefalet senedi imzalaması şartları ile tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.