1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Tutuksuz yargılanacaklar
Tutuksuz yargılanacaklar

Tutuksuz yargılanacaklar

Vadili köyünde Adil Uyanık’a ait aıldan 32 adet İsrail melezi cinsi kuzu sirkat etmekle suçlanan zanlı Cemal Yeşilbaş ile Hasan Yeşilbaş dün yeniden mahkemeye çıkarıldılar…

A+A-

Gamze Pir Baykur

Vadili köyünde Adil Uyanık’a ait ağıldan 32 adet İsrail melezi cinsi kuzu sirkat etmekle suçlanan zanlı Cemal Yeşilbaş ile Hasan Yeşilbaş almış oldukları tutukluluk süresinin dolmasının ardından dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldılar. “Hayvan sirkatı” suçlamasıyla ilgili olarak mahkeme huzuruna çıkarılan zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlanarak serbest bırakıldılar.

Sirkat edilen kuzulardan 15 tanesi bulundu…

Meselenin tahkikat memuru Halil Ersan, zanlı Cemal Yeşilbaş ile Hasan Yeşilbaş’ın 2016 yılı Temmuz ile Ağustos ayları arasında Vadili’de Adil Uyanık’a ait ağıldan 32 adet İsrail melezi cinsi kuzuyu sirkat ederek Turunç köyündeki ortak ağıllarına götürdüklerini söyledi. 21 Ağustos tarihinde aldıkları bir ihbar üzerine zanlıların ağılında yapılan aramada 9 adet kuzunun Adil Uyanık tarafından teşhis edilerek emare alındığını anımsatan Ersan, yapılan soruşturmada 4 kuzunun daha zanlıların ağılında tespit edildiğini açıkladı.

Ersan, yine yapılan soruşturma kapsamında zanlıların sirkat ettikleri kuzulardan 5 tanesini Girne’de bir kasaba sattıklarının tespit edildiğini belirterek, kasaba satılan kuzulardan 2 tanesini bularak emare aldıklarını, diğer 3 kuzunun ise salhanede kesildiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Zanlıların yine sirkat ettikleri kuzulardan 6 tanesini ise Cihangir’de bir kasaba sattıklarının tespit edildiğini belirterek, emare olarak alınan 15 kuzunun kulak numaralarının zanlılar tarafından değiştirildiğinin de tespit edildiğini açıkladı. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın devam ettiğini ancak zanlıların bu aşamada tahkikata etki etme olasılıklarının bulunmadığını belirten Ersan, zanlıların uygun bir teminata bağlanmalarını talep etti.

Temiata bağlandılar…

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla, zanlı Cemal Yeşilbaş ile Hasan Yeşilbaş’ın kimlik, pasaport ve seyahat belegelerine el konularak KKTC dışına çıkışlarının men edilmesine, 3’er bin TL nakdi teminat ödemelerine ve 2’şer KKTC vatandaşının 30’ar bin TL şahsi kefalet senedi imza etmelerine emir verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.