1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Ulaşım sıkıntılı istihdam yapılmıyor
Ulaşım sıkıntılı istihdam yapılmıyor

Ulaşım sıkıntılı istihdam yapılmıyor

KKTC’de son 10 yılda bin 410 kişi kamuda asıl ve sürekli kadroya istihdam edilirken bu istihdamların sadece 2’si engelli istihdamı. Mart 2016 tarihi itibari ile KKTC’de engelli kadrosunda istihdam eden kişi sayısı toplamda 275, işçi sayısı ise 17

A+A-

Duygu Alan

Günlük hayatta birçok sorun ile karşı karşıya kalan engelli bireyler, devletten de yeteri kadar ilgi görememekten şikayetçi.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nun iddiasına göre, engelli bireylerin en büyük sorunu başta Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası’nın uygulanmaması ve ulaşım.

Engelliler, ülke genelinde trafikte dolanım alanlarının engelli bireylerin gereksinimlerini karşılayacak düzeyde olmadığından yakındı, gerek görme engelliler gerekse ortopedik engellilerin, ulaşım konusunda ciddi sorunlar yaşadığını kaydetti.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu, Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası’na rağmen ülkede yeterli engelli istihdamının yapılmadığını ileri sürdü.

Federasyonu’nun verilerine göre, ülke genelinde halen 265 engelli birey istihdam edilmeyi bekliyor.

Binde bir bile değil

Havadis’in güvenilir kaynaklardan elde ettiği verilere göre, KKTC’de son 10 yılda kamuda asıl ve sürekli kadroya yapılan istihdam sayısı toplamda bin 410. Bu istihdamların sadece 2’si engelli birey.

Resmi kayıtlara göre, Mart 2016 tarihi itibari ile ülkede engelli kadrosunda istihdam eden kişi sayısı toplamda 275, işçi sayısı ise 17.

265 engelli iş bekliyor

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’ndan edinilen bilgiye göre, KKTC’de 2013-2014 yılları arasında kamuda sadece 2 engelli birey istihdam edilirken özel sektörde bu yıllar arasında toplamda 35 engelli istihdamı yapıldı.

Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu’nun verilerine göre, şuan itibari ile istihdam edilmeyi bekleyen 265 engelli birey var.

Cezası 3 asgari ücret

Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam Yasası, yarı resmi, resmi, özel sektör tüm iş yerlerinde 25 personelde 1’inin engelli olmasını emrediyor. Buna göre, bir iş yerinde 25 personel çalışıyorsa 1’inin, 50 personel çalışıyorsa 2’sinin engelli olması gerekiyor.

Yasa, yasanın uygulanmaması halinde istihdam edilmeyen her birey için her ay asgari ücretin 3 katı kadar para cezası kesilmesini öngörüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.