1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Ülke genelindeki 2 günlük tatbikat başladı
Ülke genelindeki 2 günlük tatbikat başladı

Ülke genelindeki 2 günlük tatbikat başladı

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nın “Afet ve Acil Durumlara Milli Müdahale Tatbikatı” başladı. Tatbikat bugün ve yarın ülke genelinde icra edilecek.

A+A-

ivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’nın “Afet ve Acil Durumlara Milli Müdahale Tatbikatı” başladı. Tatbikat bugün ve yarın ülke genelinde icra edilecek.

Tatbikatın bu sabahki bölümünde senaryo gereği saat 10.07’de deprem oldu ve sonrasında oluşturulan Kriz Yönetim Komitesi sivil halkı bilgilendirici, panik ve kargaşayı yatıştırıcı bildiri yayımladı.

Tatbikat senaryosu gereği oluşturulan “Başbakanlık Kriz Yönetim Komitesi” toplantısına Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu başkanlık ederken; toplantıya, bakanlık, kaymakamlık, polis, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, hastane, Orman Dairesi Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı ile çeşitli kurum ve kuruluşların yetkilileri katıldı.

Daha sonra deprem senaryosu üzerinden Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt’ta ara durumlar icra edilmeye başlandı.

Depremin etkisinin en fazla olduğu Gazimağusa’da, ana deprem ve sonrasında yaşanabilecek artçı depremlerden etkilenebilecek sivil halkın ihtiyaçları karşılamak, yaşanması muhtemel olaylara müdahale etmek amacıyla Palm Beach bölgesinde Mobil Kriz Yönetim Merkezi ile Mobil Çadır Kent kuruldu.

Saat 12.00’de 1001Airport Mall’da patlama senaryosu hayata geçirilecek.

Gazimağusa’da saat 14.00’de kent içi Çamlık Bölgesinde meydana gelen patlama sonucu beş kişinin yaralanması,  yaralılara ilkyardım yapılıp, ambulansla hastaneye sevk edilmesi; Gazimağusa Limanı depolarında meydana gelen yangına müdahale edilip  söndürülmesi, Salamis yolu üzerinde sulu çember yakınlarında meydana gelen araç kazalarına müdahale senaryoları icra edilecek.

Saat 16.00’da Girne’de artçı deprem sonrasında Girne Kalesi’nde yaralı ve mahsur kalan turistlerin kurtarılması; Dome Hotel’de oluşan yangına müteakip üst katta mahsur kalan yaralıların ve diğer mağdurların kurtarılması, Girne Trafo Merkezinde meydana gelen patlama sonucu oluşan yangına müdahale edilmesi senaryosu uygulanacak.

Saat 18.00’de Güzelyurt’ta, deprem nedeniyle Güzelyurt trafo merkezinde meydana gelen patlama sonucu oluşan yangına müdahale edilmesi senaryosu; 19.00’da Lefkoşa’da Haspolat çemberinde meydana gelen zincirleme trafik kazası sonucu yaralananların kurtarılması, ilkyardım müdahalesi yapılması ve tıbbi yardımda bulunulması senaryosu icra edilecek.

Bugün son olarak 20.00’de Güzelyurt Kamacı öğrenci yurdunda oluşan yangına müdahale edilmesi, yaralanan ve mahsur kalan 5 öğrencinin kurtarılması, ilkyardım yapılması, ağır yaralı öğrencilerin Cengiz Topel Devlet Hastanesine sevk edilmesi senaryosu uygulanacak.

Yarın saat 10.50’de Başbakanlık kavşağındaki trafik ışıklarda şüpheli paketin bulunmasının ardından çevre emniyetinin alınmasını müteakip PGM uzman ekiplerinin müdahalesi ve şüpheli paketin patlatılması, 11.05’de İskele’de AKSA işletmesine ait denizden karaya akaryakıt boru hattında oluşan kaçağa müdahale edilmesi, çevre emniyetinin alınması, AKSA, ALPET ve K-PET ekiplerinin boru hattını tamir etmesini müteakip denizdeki kirliliğin temizlenmesi ve Boğaz balıkçı barınağı açıklarında mülteci teknesinin tespiti senaryoları hayata geçirilecek.

Yarın, 11.10’da Gazimağusa Palm Beach açıklarında yanmaya başlayan deniz taşıtına müdahale edilip yangının söndürülmesi senaryosu uygulanacak.

Bu arada saat 10.30’da Palm Beach Otel bölgesinde “Seçkin Gözlemci Günü” faaliyetleri başlayacak.

Tüm paydaş kurumların katılacağı ve protokolün de hazır bulunacağı “Seçkin Gözlemci Günü” kapsamında değişik senaryolar hayata geçirilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.