1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Ülkemize uygun fidan çeşitleri Türkmenköy’de satışa sunuluyor
Ülkemize uygun fidan çeşitleri Türkmenköy’de satışa sunuluyor

Ülkemize uygun fidan çeşitleri Türkmenköy’de satışa sunuluyor

Türkmenköy Araştırma İstasyonu’nda üreticiye hastalıktan ari ülkemiz toprak ve iklim yapısına adapte fidanların satılmakta olduğunu duyruldu.

A+A-

Tarımsal Araştırma Dairesi, Gıda Tarım ve Enerji Bakanlığı ile T.C. Çukurova Üniversitesi arasında 1999 yılında imzalanan ve hala yürürlükte bulunan Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Protokolü kapsamında Türkmenköy Araştırma İstasyonu’nda üreticiye hastalıktan ari ülkemiz toprak ve iklim yapısına adapte  fidanların satılmakta olduğunu duyurdu. Daireden yapılan açıklamaya göre 2009 yılından bu yana yürütülmekte olan “Meyvecilik Konusunda Yürütülen Çalışmalar Sonucunda Öne Çıkan Anaç ve Çeşitlerin Fidan Üretimi Projesi” nin sürdürüldüğü belirtilerek, projenin sonuçlarının alınmakta olduğu ifade edildi.

UZUN ÇALIŞMALAR SONUCU KALİTELİ FİDANLAR ÜRETİLİYOR

Üreticinin ihtiyaç duyduğu, ülke koşullarına uygun fidan miktarının her geçen yıl katlanarak artmakta olduğu ifade edilen açıklamada, ülkemize yurt dışından ithal edilen fidanların ülkenin iklim ve toprak yapısına uygun olup olmadığı yapılan denemeler sonucunda belirlendiği belirtildi. Söz konusu projenin ikinci ayağı kapsamında ülkenin toprak ve iklim yapısına uygun, adapte olmuş ve ticari değerleri olan meyve fidan çeşitlerinin kaliteli, hastalıktan ari fidanların üretilmesi ve ülkenin bu ihtiyacının en doğru şekilde karşılanması amacı ile bugün Türkmenköy Araştırma İstasyonu’nda üreticiye hastalıktan ari fidanların satışa  sunulmakta olduğu kaydedildi. Proje liderliğini Türkmenköy Araştırma İstasyon Sorumlusu Ziraat Yüksek Mühendisi Cem Karaca, danışmanlığını da Çukurova Üniversitesinden Prof.Dr. Ali Küden ve Dr. Burhanettin İmrak sürdürmektedir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.