1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Uluslararası Af Örgütü, Haluk Selam Tufanlı için acil eylem çağrısı yaptı
Uluslararası Af Örgütü, Haluk Selam Tufanlı için acil eylem çağrısı yaptı

Uluslararası Af Örgütü, Haluk Selam Tufanlı için acil eylem çağrısı yaptı

Uluslararası Af Örgütü’nün yayınladığı açıklamanın Türkçe şöyle:

A+A-

Vicdani retçi Tufanlı tutuklandı

Vicdani retçi Haluk Selam Tufanlı, Lefkoşa’daki askeri mahkeme tarafından, 2011 yılında bir günlük askeri eğitime katılmayı reddetmesi nedeniyle “seferberlik çağrısına uymamak”la suçlu bulunmasının ardından 4 Aralık’ta tutuklandı. 

Tufanlı 2 Kasım 2011’de yıllık seferberlik çağrısına uymayı reddetmesinin ardından 8 Aralık 2011’de vicdani reddini açıkladı. 2009-2010 yıllarında “baskı altında” zorunlu askerlik hizmetini gerçekleştirmişti. Vicdani reddini açıklamasından bu yana seferberlik çağrısına uymayı her yıl reddetti. 2012,2013 ve 2014 yıllarında askeri eğitime katılmayı reddetmesi nedeniyle askeri mahkeme süreci henüz başlamadı. 

Tufanlı, vicdani reddini açıklarken “2009-2010 yılları arasında zorla askerlik yaptırıldım. 15 ay boyunca hayatıma, benden sözünün daha geçerli olduğu iddia edilen kişiler hükmetti. 27 yaşımda başladığım zorunlu askerlik boyunca o günden önce birlikte yeyip, içtiğim dostlarımın düşman olduğu beynime kazınmaya çalışıldı. Bunun da üzerine, terhis belgemi aldıktan bir yıl sonra 2 Kasım 2011 tarihinde seferberlik adı altında savaş hazırlıklarına katılmam emredildi. Onlar aksini belirtene dek, asker olduğum söylendi. Anti-militarist, savaş karşıtı bir birey olarak, vicdanım seferberliğe katılmayı, savaş için hazırlanmayı reddediyor” diye konuştu.

Uluslararası Af Örgütü Haluk Selam Tufanlı’yı sadece zorunlu askeri hizmete karşı vicdani ret hakkını uyguladığı için tutuklanan bir düşünce mahkumu olarak kabul etmektedir ve derhal serbest bırakılmasını talep etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.