1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Üretici isyanda!
Üretici isyanda!

Üretici isyanda!

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğluları, hükümetin acilen süt konusunda planlamalar yapması gerektiğini belirtti.

A+A-

Eniz Orakcıoğlu

Hayvan Üreticileri Ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, hayvan üreticilerinin bu sıralar büyük sıkıntılar içinde olduğunu söyledi.

Üretilen sütün hayvancının elinde kaldığını ifade eden Naimoğulları, geçtiğimiz sütün yüzde 60’ı iç piyasada tüketilirken yüzde 40’ının da dış pazarlara verildiğini hatırlattı. Şu anda dış pazarda alıcı olmadığı için piyasada yüzde 35 oranında süt tüketildiğine dikkat çeken Naimoğulları, “Kısacası süt üreticinin elinde kalıyor. Ülkemize kontrolsüz giren süt haksız rekabet yaratırken, oteller, restoranlar ve askerler de bu ithal ürünlere rağbet göstermektedir” şeklinde konuştu.

“Ürün bedelleri ödenmiyor”

İki aydır ürün bedellerinin ödenmediğini vurgulayan Naimoğluları, “Hayvancı perişan, yetmezmiş gibi Türkiye’de süt ve süt ürünlerindeki fiyat düşüşüyle birlikte ülkemizde de sıkıntılar yaşanmaya başladı. Bu fiyat düşüşleri ülkemizde ihracatçı firmaları da etkiledi. Yeterince ihracat yapamayan hellim üreticileri süt alımlarını durdurmasıyla hayvancı zor günler yaşamaya başladı” dedi.

“Ancak yüzde 35’i tüketiliyor”

Naimoğluları, sütün pazarlanamıyor olmasından dolayı yaşadıkları bazı sıkıntılar olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

 “Bakanlığa ve süt kurumuna bu sıkıntılarımızı yaptığımız tüm toplantılarda dile getirdik. Alınması gereken önlemleri de bu toplantılarda dile getirdik. Buna rağmen ne bakanlık, ne de hükümet hiçbir önlem almış değildir.

Öncelikle bir ürünü üretmek değil, o ürünü pazarlamak için uğraş vereceksiniz. Bundan bir yıl öncesine kadar bu ürünün yüzde 60’ını iç piyasada, yüzde 40’ını da dış piyasada tüketmekteydik. Ama şu anda üretilen sütün ancak yüzde 35’ini iç piyasada tüketemiyoruz.”

“Pazar sıkıntısı yaşıyoruz”

“Esas olan sıkıntı iç piyasada tüketimin yüzde 35 olması sebebiyle sütün yüzde 65’ini dış piyasaya pazarlamak zorunda olmamız ve Pazar sıkıntısı yaşamamamızdır” diyen Naimoğulları şöyle devam etti:

“Ülkemizde kontrolsüz giren süt ürünleri ile haksız rekabet yaratmaktadır. Otellerin, askerin ve restoranların da bu sütlere talep göstermesi yerli üreticiyi sıkıntıya sokmaktadır. Hükümetin bu anlamda teşvikler kullanarak yerli ürün kullanılmasını artırması gerekir. Üreticiye verilecek olan teşvikler, yerli ürün kullanan restoranlara yapılacak olan vergi düzenlemesi gibi uygulamalar yaparak daha fazla yerli ürün kullanılmasına teşvik etmelidir.”

“Planlama şart”

Hükümetin süt konusunda planlamalar yapması gerektiğini belirten Naimoğluları, “Sadece yerli ürünü teşvik etmek değil, ülkede ne kadar büyük baş, ya da ne kadar küçükbaş hayvan istiyorsunuz bunu da planlamanız gerekir. Her yıl süt üretiminde yüzde 10 büyüme görülmektedir. Bunların yanında üretimde nasıl bir yatırım yapılması gerektiğini de planlamak gerekir. Şu anda 15 gündür süt üreticilerin sıkıntıya düşeceğini ortaya koydum, yazılı olarak bu sorunları bakana ilettim ve bunlara rağmen hiçbir geri dönüş almadım. Şu anda üretici duvara vurmak üzere” diye konuştu.

“Acısını üretici çekiyor”

Naimoğluları, sözlerine şu şekilde son verdi; “Sütte doğru planlama yapılması şart. Bir taraftan süt üretimi artarken, diğer taraftan pazar düşüyor ve plansızlığın acısını da üretici çekiyor. Acilen Tarım Bakanlığının bu konuda tedbir alması gerekmektedir. Bugün bu konularla ilgili ciddi bir toplantı yapılacak, eğer tedbirler alınmazsa 2-3 gün sonra üretici ayağa kalkacak ve bunun ardından hükümet dahi bozulabilecek nokta gelecek.”

Kaynak: Yeni Bakış Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.