1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Üreticilere verilecek arpa tohumları dağıtılmaya başlandı
Üreticilere verilecek arpa tohumları dağıtılmaya başlandı

Üreticilere verilecek arpa tohumları dağıtılmaya başlandı

Toprak Ürünleri Kurumu’na bağlı Mağusa’daki patates paketleme ambarına geldiğini, tohumlukların saat 14.30 itibarıyla üreticilere dağıtılmaya başlandığını duyurdu.

A+A-

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanlığı kuraklık tazminatı karşılığında üreticilere verilecek arpa tohumunun Toprak Ürünleri Kurumu’na bağlı Mağusa’daki patates paketleme ambarına geldiğini, tohumlukların saat 14.30 itibarıyla üreticilere dağıtılmaya başlandığını duyurdu. Bakanlık açıklamasında kuraklık tazminatı karşılığında arpa tohumu alacak üreticilerin Köy Kooperatifleri aracılığı ile Bakanlığa başvurmaları gerektiği belirtildi. Bakanlıkta hazırlanan çizelgelerin köy Kooperatifi ve Toprak ürünleri Kurumu’na bildirilmekte olduğu belirtilen açıklamada, tohumların ise Mağusa patates paketleme ambarı ile Akdoğan Tohum hazırlama tesislerinde teslim edilmekte olduğu ifade edildi. Öte yandan açıklamada Köy Kooperatifleri ile çalışmayan üreticilerin bu uygulamadan yararlanmaları için bireysel olarak bakanlığa başvurmaları gerektiğinin altı çizildi.

AKHİSAR 98 VE YERLİ ARPA TOHUMLARI DA SATILIYOR

Bakanlık açıklamasında, Türkiye’den ithal edilen Akhisar 98 arpası ile ülkemizde kuraklık kapsamı dışı kalan bölgelerden temin edilen arpa tohumlarının belirli oranlarla üreticilere verilmekte olduğu kaydedildi. Kuraklık tazminatı karşılığına tohum almayı tercih etmemiş üreticiler ve herhangi bir nedenle tohuma gereksinme duyan üreticilerin geçmiş yıllarda olduğu gibi yine köy kooperatifleri aracılığı ile tohum temin edebilecekleri belirtilen açıklamada, peşin para ile de Toprak Ürünleri Kurumu tarafından tohumluk arpa satışı da yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, söz konusu arpa tohumlarının sertifikalı tohum olmayıp üretim materyali olduğu belirtildi. Açıklamada, söz konusu tohumun bakanlık tarafından çimlenme denemelerinin önceden yapılmış olduğu ifade edildi. Ancak üreticilerin daha sonra herhangi bir mağduriyet yaşamaması için, ekim yapmadan önce yeniden çimlenme denemesi yapması istendi. Açıklamada, tohum torbalarının üzerine vurulan etiketlerle de üreticilerin çimlenme denemesi yapmadan tohumlarını ekmemesi yönünde uyarıldığı belirtildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.