1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Uyuşturucu ve fahişelik gelirleri sayesinde...
Uyuşturucu ve fahişelik gelirleri sayesinde...

Uyuşturucu ve fahişelik gelirleri sayesinde...

İspanya kara para olarak adlandırılan ve kayıt dışı olarak görülen uyuşturucu ve fahişelikten elde edilen paraları milli gelire dahil etmesiyle zenginlik ortalamasında artışa geçti.

A+A-

Uyuşturucu ve fahişelikten elde edilen parayı milli gelire dahil eden İspanya zenginlik ortalamasında artışa geçti.

İspanyol halkı uyuşturucu ve fahişelik gelirleri sayesinde zengin olmaya başladı. Ulusal İstatistiklik Enstitüsü tarafından açıklanan 2013 yılı rakamlarına göre İspanya gayri safi milli hasılada 2012 yılına oranla 26 milyar 193 milyon avroluk bir artış tespit edildi. 

Bu artışın hükümetin fahişelik ve uyuşturucudan elde edilen parayı milli hasılaya dahil edilmesini öngören bir yasayı kabul edilmesinden sonra elde edildiğine dikkat çekildi. 2013 yılında milli geliri 1 trilyon 022 milyar 988 milyon avrodan, 1 trilyon 049 milyar 181 milyon avroya çıkaran İspanya'da fahişelik gayri safi yurt içi hasılasının % 0.35'ine, uyuşturucu ise % 0.87'sine denk geliyor. 

Uzmanlar İspanya'da bugüne kadar kara para olarak adlandırılan ve kayıt dışı olarak görülen uyuşturucu ve fahişelikten elde edilen paranın milli hasılaya dahil edilmesinin tek nedeni olarak kriz nedeni ile küçülen ekonomi ve milli geliri gösteriyorlar. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.