1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Vatandaş Allah’a havale
Vatandaş Allah’a havale

Vatandaş Allah’a havale

4 kişilik bir ailenin sadece market alış verişine bakıldığında bu tutarın Bin 420 lira olduğu görülürken, asgari ücretli geriye kalan cüzi miktarla ne yapacağını yine kara kara düşünüyor

A+A-

Eniz Orakcıoğlu

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, asgari ücreti geçtiğimiz gün 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere geçtiğimiz brüt bin 834 TL olarak belirlendi. Buna göre saatlik ücret 10.58 TL, günlük ücret 84.65 TL ve haftalık ücret de 423.23 TL oldu. Asgari ücretle yaşamak zorunda kalan 4 kişilik bir ailenin sadece bir aylık market alışverişi göz önüne alındığında ise geçinmenin ne derece imkânsız olduğunu görüyoruz. 4 kişilik bir ailenin sadece aylık minimum market alışverişi tutarının bin 420 TL olduğu ülkemizde ev kirası, araba masrafı, sağlık, ulaşım, okul masrafları elektrik ve su faturası gibi kalemleri de hesaba katınca ülkemizin acı gerçeği ortaya çıkıyor.

Ayın sonunu getirmek mümkün değil

Ülkemizde asgari yaşam koşulları dikkate alınarak belirlenen net bin 834 TL tutarındaki asgari ücretle yaşamak zorunda kalıyoruz. Bunun yanında 4 kişilik birçok ailenin de bir tek asgari ücretle geçinmek zorunda kaldığı gerçeğini de unutmamak gerekli. Hal böyle olunca ise birçok aile ayın sonunu getirebilmesi maalesef ki mümkün olamıyor. Tek gelir kaynağı bir asgari ücret olan dört kişilik bir aile barınma, ısınma, elektrik ve su kullanımı, ulaşım gibi kalemler dışında sadece bir aylık minimum market alışveriş tutarı bin bin 420 TL olmakla birlikte, geriye kalan 414 TL ile ev kirası bile ödenemeyeceği gerçeği ile karşı karşıyayız.

Minimum market alışverişi bin 420 TL

Bir ailenin yaşayabilmesi için gerekli olan temel besin, et, süt, yumurta, ekmek, su, yağ meyve ve sebze gibi ürünleri almak zorunda olan bir kişinin, sadece beslenmek için aylık minimum harcadığı miktar bin 084 TL olup, bu tutara birde hijyen için gerekli olan temizlik malzemeler eklenince bin 293 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor. Bu ailede birde yeni doğmuş veya 1-2 yaşlarında bir çocuk varsa işte o zaman geçinmek çok daha zor bir hal alıyor ve sadece çocuk bezi ve bebek maması da masraflara eklenince asgari ücretten bin 420 TL uçup gidiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.