1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Vatandaş fiyattan rahatsız
Vatandaş fiyattan rahatsız

Vatandaş fiyattan rahatsız

Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi, dün akşam yaptığı toplantıda Türkiye’den gelen suyun Lefkoşalılara ulaşacağı fiyatı belirledi.

A+A-

Bahadır Ayna

Lefkoşa Türk Belediyesi Meclisi, dün akşam yaptığı toplantıda Türkiye’den gelen suyun Lefkoşalılara ulaşacağı fiyatı belirledi. Başkan Mehmet Harmancı, sosyal medya hesabından fiyatları açıkladı. Buna göre, 0-6 ton 4.9 TL, 7-13 ton 6.2 TL, 14 ton ve üzeri 7 TL olarak belirlendi. Yeni fiyatlar bakanlar kurulu tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Harmancı, fiyatlamaların kademeli olacağını, yani her dilimin tarife kullanım oranından hesaplanacağını belirtti. Havadis bu açıklamanın üzerine sokağın nabzını yokladı. Vatandaşlar fiyatı yüksek bularak Lefkoşa Tük Belediyesi’ni eleştiri.

“Vatandaş fiyatı yüksek buldu”

Belediyelerin hizmet için var olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, Türkiye’den KKTC’ye gelen suyun Lefkoşalılara ton başına en düşük 4.9 TL’ye ulaşmasından şikayet etti. Suyun belediyeye gelişinin 2.30 kuruş olduğunu hatırlatan vatandaşlar “Belediye değil tefeci” benzetmesini yaptı.

Vatandaşlar ne dedi? 

İlkay Aykan: “Açıklanan yeni fiyatlar çok yüksek. Bu işin aslında siyasi bir oyundur. Suyun geliş amacı sade Kıbrıslı Türklere mi? Yoksa bizi kullanıyorlar mı? Gelen suyun ikinci etabının İsrail ve Rumlara verilmesi gibi dedikodular var eğer Kıbrıslı Türkler de başka birilerine de verilecekse bu suyu istemiyoruz.”

Uğurcan Dağcıoğlu: “Çok kullanan çok ödeyecek işin özü budur. Belediyemizin elinden gelen bir şey yok. Önemli olan suyun gelmesi, tankerlere para ödeyeceğimize musluğumuzdan aksın daha iyidir. Yinede daha düşük bir rakama verilmesi vatandaşa iyi gelebilir.”

Şükrü İkizoğlu: “TC’nin gönderdikleri suya yüzde yüz zam yapıyorlar. Belediye bize hizmet için var zannederken tefeciden beter çıktı. Biz hizmet istiyoruz üzerimizden kar güdülmesini değil. LTB bu suyu aldığı fiyata vatandaşlarına verebilirdi.”

Furkan Uyan:  “ Türkiye Cumhuriyeti bizim için denizin altından su getirdi fakat bizimkiler düzgün fiyat bile koyamadı. Lefkoşa için çok yüksek bir fiyat kesinlikle düşürülmeli. LTB üzerine düşeni yapmalı.”

Yusuf Karaysufoğlu: “ Suyun gelmesi, kaliteli bir suya kavuşmamız çok güzel bir şey fakat diğer kazalara göre Lefkoşa’da suyun daha pahalı olması üzücü bir olay. Bu durum Lefkoşalılara yapılan bir haksızlık.”

Mustafa Kemal Çağlar: “Su eskiden daha ucuzdu fakat yetersizdi. Özellikle yaz dönemi her ay 2-3 kez tankerle su çağırıyorduk. Eğer istediğimiz kadar su akacaksa çeşmelerimizden fiyatın yüksek olması önemli değil zaten o parayı tankercilere veriyorduk. Fiyatın ucuz olması Lefkoşalı için daha iyi olabilirdi fakat gelen su ile hayat kalitemiz yükselecek.”

Mehmet Kılınç: “ Yaz sıcaklarında 5 kişilik bir aile günde en az bir ton su harcar. Bu ayda 30 ton demek yeni açıklanan fiyatlara göre 210 TL bu rakam çok yüksek. Diğer kazalar göre Lefkoşa’da suyun fiyatının yüksek olması Lefkoşalıya haksızlıktır.”

İsmail Berber: “ Suyun belediyelere veriliş bedeli 2.30 kuruş fakat LTB yüzde yüz karında üzerine çıkarak 4.90 kuruş istiyor. Bu resmen tefeciliktir, LTB en kısa sürede bu yanlıştan dönmelidir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.