1. YAZARLAR

  2. Halil Sadrazam

  3. Vekilliği sona eren hanımlar ve beyler
Halil Sadrazam

Halil Sadrazam

Afrika Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Vekilliği sona eren hanımlar ve beyler

A+A-

Geçen hafta sonu yapılan yerel seçimlerden çok daha önemli bir referandum gerçekleşti. Mecliste OYBİRLİĞİ ile karar alanların halka bir dayatması şeklinde ortaya çıkan, olması gereken değişiklikleri hiç kapsamayan göstermelik bir çalışma halkoyuna sunuldu. Bu yapılırken de meclistekilerin çok çalıştığı, yıllardır yapılmayanı başardığı, değişikliklere HAYIR demenin anlatılanları anlamaktan acizlik olduğu vurgulandı. Meclistekiler yapmışsa mutlaka iyi yapmıştır ve kabul etmek zorundasınız dayatması yapıldı. Halk aptal yerine konularak oldubittiye getirilmeye çalışıldı. Mecliste OYBİRLİĞİ ile karar alanların ve meclis başkanlığının bütün çabalarına rağmen sonuçta halk doğru kararı vererek göstermelik Anayasa değişikliğine HAYIR dedi.

Parlamenter sistemle yönetilen ülkemizde mecliste çoğunluğu oluşturan parti veya partiler bir araya gelerek hükümeti kurmaktadır. Kurulan hükümet göreve başlamadan önce bir “Hükümet Programı” hazırlayarak meclisten güvenoyu talep eder. Hazırlanan “Hükümet Programı” hükümet üyelerinin oybirliği ile ortaya koyduğu bir metindir. Bu “Hükümet Programı” meclis tarafından onaylanırsa hükümet görevine devam edebilir. Aksi halde o Şimdi de ülkemizde benzer bir durum yaşanmaktadır. Halkın seçtiği vekiller mecliste OYBİRLİĞİ ile bir anayasa değişikliği hazırlamış ve dayatma şeklinde halkın onayına sunmuştur. Hatta “30 yıl hiçbir değişiklik yapılmadı, eğer bu değişiklikleri ret ederseniz bir 30 yıl daha beklersiniz” şeklinde halk tehdit edilmiştir. Bütün baskılara rağmen halk değişikliğe onay vermemiş ve meclisteki vekilleri ve meclis başkanlığını da toptan RET Mecliste milletvekillerinin bir hükümet programını RET ederek hükümeti YOK durumuna düşürmesi gibi halk da meclisteki vekillerin OYBİRLİĞİ ile yaptığı Anayasa değişikliğini RET ederek meclisteki vekilleri ve meclis başkanlığını YOK saymıştır. Bu nedenle 29 Haziran’dan itibaren meclis koltuklarını işgal eden (şimdi hepsi de tatilde olan) hanımlar ve beyler artık milletvekili değildir. Mecliste halka rağmen oturarak boş yere maaş almakta, bundan böyle hiçbir yasa çıkarma ve karar alma yetkileri olmamasına rağmen meclis koltuklarını işgal etmektedirler.

Meclisin oybirliği ile kabul ettiği Anayasa değişikliğinin halk tarafından reddedilmesini farklı şekilde yorumlayan meclisteki hanımlar ve beyler, bundan böyle vekilliklerinin hiçbir anlam ifade etmediğini anlamazlıktan gelerek bu sonucun istifayı gerektirmediğini iddia etmektedirler.

Referandum sonuçları ve yerel yönetimlerde ortaya çıkan köklü değişiklikler siyasal yaşamda ciddi bir değişikliğin göstergesidir. Halk, kibirli, kendini beğenmiş, yukardan bakarak her şeyi ben bilirim yaklaşımında olan siyasetçileri RET etmektedir. 29 Haziran’da başlayan değişim artarak devam edecektir.

Şimdi yapılması gereken, eylem birliğini artırarak direnişi sürdürmektir. Yerel yönetimlerde olduğu gibi yeni bir meclis yaratmak, halkı gerçekten temsil edecek yeni vekilleri ve Kıbrıs’ta çözümü yaratabilecek liderlik yeteneklerine sahip yeni bir Cumhurbaşkanını seçmektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.