1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Veteriner Dairesi: "Her mandırada %90 hastalık vardır iddiaları gerçek değildir"
Veteriner Dairesi: "Her mandırada %90 hastalık vardır iddiaları gerçek değildir"

Veteriner Dairesi: "Her mandırada %90 hastalık vardır iddiaları gerçek değildir"

Veteriner Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “her mandırada yüzde 90 hastalık var” iddialarının gerçeklerle alakası olmadığı belirtildi.

A+A-

Veteriner Dairesi, uygulama aşamasında olan “Hayvan Hastalıklarının Eradikasyonu Projesi”yle tüm sığırlarda Tüberküloz, Löykoz ve Brusella; koyun ve keçilerde ise Brusella hastalığının kontrol edileceğini ve iki test sonucu hastalık yönünden temiz olan sürülere “Hastalıklardan Ari Çiftlik Statüsü” kazandırılacağını vurguladı.

Veteriner Dairesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “her mandırada yüzde 90 hastalık var” iddialarının gerçeklerle alakası olmadığı belirtildi.

Küçükbaş hayvan hastalıkları hakkındaki bilgilerin kaynağı belli olmayan ve nerden alındığı belirtilmeden, bilimsellikten yoksun açıklamalar yapıldığını kaydeden Veteriner Dairesi, devam eden projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“AB desteği ile Veteriner Dairesi’nin yürüttüğü Hayvan Hastalıklarının Eradikasyonu Projesi kapsamında, hastalıkların hangi oranda olduğu ağıl ve ülke düzeyinde tespit edilecektir. Bu çerçevede bir yılda 2 kez tüm sığırlardan kan alınarak ve deri altına Tüberkülin Testi uygulanarak Tüberküloz, Löykoz ve Brusella hastalıkları; koyun-keçilerde  ise kan alınarak  Brusella hastalığı kontrol edilecek ve iki test sonucu hastalık yönünden temiz(negatif) olan sürülere Hastalıklardan Ari Çiftlik Statüsü kazandırılmış olunacaktır.

“TALİHSİZ AÇIKLAMA”

Hayvan Hastalıklarının Eradikasyonuna yönelik ilk defa AB tarafından desteklenen bu kadar kapsamlı bir projenin uygulanması aşamasında proje hakkında her türlü bilgiye sahip oldukları halde ilgili tarafın yapmış olduğu açıklamanın nedenini anlamakta zorlandığımızı ve bunu talihsiz bir açıklama olarak gördüğümüzü ayrıca, konu hassasiyeti göz önünde bulundurularak yanlış bilgilerle kamuoyunun yanıltılmaması için gereken özenin ciddiyetle gösterilmesini kamu yararına rica ederiz.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.