1. YAZARLAR

  2. Ali Kişmir

  3. Yandık Dutuşduk
Ali Kişmir

Ali Kişmir

Afrika Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Yandık Dutuşduk

A+A-

1995 yangınının üstünden yaklaşık 17 yıl geçti O yıllarda çıkan büyük yangınla birlikte yangın helikopteri tartışması uzun bir zaman sürdü Zaman zaman da “aman çok sıcak yangın çıkabilir” “dikkat yangın çıkabilir” diye homurdandık Homurdandık da naptık Gene homurdanıp Ah edip vah edip unutacağız Hiç de akıllanmayacağız Yani bunu yazsak ne, yazmasak ne diye düşünmekten kendimi alamıyorum Yangın helikopteri almak kimin yetkisindedir Kimin yetkisinde değildir Buna karar verecek olan kimdir Elbette buna prosedürel olarak verilecek cevap vardır Vardır da icraat nerde Neden bir yangın helikopteri alınmıyor Biri bunun cevabını versin?

Sarp bölgelerde çıkan yangına itfaiye aracı gidemeyeceğine göre yangın helikopteri şart mı değilmi biri bunun da cevabını versin?

Ama ne demişlerdi “gerek yok, çok kısa sürede Türkiye’den yetişir”

32 yılda bin 457 yangın  meydana geldi

Şubat 2010 tarihine kadar 32 yılda toplam bin 457 orman ve arazi yangınında, 27 bin 941 hektar (209 bin 557 dönüm) orman kül oldu.

Söndürme masrafları ile birlikte toplam 2 milyon 554 bin 100 YTL'lik milli servetimiz uçup gitti Orman Dairesi Müdürlüğü'nün resmi istatistiklere göre, 1975 yılından günümüze kadar olan zamanda, yılda ortalama yüzde 48 yangın meydana geliyor ve 800 ile 900 hektar arası alan kül olup gidiyor.

Bu milli servet uçup giderken bu paraya yangın helikopteri alınamazmıydı?

Bal gibi alınırdı.

Dün başbakan ve yetkililer bölgeye gidip izlediler.

İzlediler çünkü yapacak bir şey yok

Adana’dan çıkan helikopter  oradaki yangın nedeni ile geri dönmek zorunda kaldı Daha sonra Kahramanmaraş’tan helikopter geldi Ama iş işten geçti dünya kadar yer kül oldu Yangın büyümeden helikopterle müdahale edilseydi bunca facia yaşanırmıydı?

Hade helikopter almadınız

Güney Kıbrıs’la  bir anlaşma yaparak yangınlara ortak müdahale konusunda anlaşsaydınız güven artırıcı önlemlere de katkıda bulunmazmıydınız?

“Ama ne münasebet ,ne gereği var”

“Türkiye iki adım ötede “

“Bizim Ruma ihtiyacımız mı var”

“Ya biz onlara elektrik de verdik”

“Onlar  baksın başlarının çaresine bize Türkiye yetişir”

Nitekim İngiliz üslerinden de helikopter geldi Ama o da geç geldi Çünkü bu konuda önceden yapılan bir çalışma ve anlaşma yok Nerdeyse bir Çin kadar uzak yerdeymiş gibi irtibat kurulup prosedürler yerini bulana kadar iş işten geçiyor.

Önlem şart, şart ve şart

Başka konularda hava atabiliriz ama bu konuda gereği ne ise yapılmalı iPhone'umdan gönderildi

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.