1. YAZARLAR

  2. Ahmet Tolgay

  3. Yanlış atlar…
Ahmet Tolgay

Ahmet Tolgay

Kıbrıs Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Yanlış atlar…

A+A-

  * Bir ara karın yağması halkın yüzünü güldürdü. Neydi o sevinç ve o coşku öyle?.. Ama kaç gündür kar yok!.. Tanrım ne olur her zaman kar yağdır bu ülkeye. Yazda bile!.. Şu Kıbrıslı Türk kullarını sevindir…
   * Artık yanlış atlara oynamaktan vazgeçip “atları da vururlar” moduna geçmeliyiz… Yetti yahu bize hep kaybettiren bu yanlış atlar!..
   * Belediye meclisi üyeleri başarısızlıklarından dolayı istifa ettiler. E Cumhuriyet Meclisi üyeleri çok mu başarılıdırlar ki istifayı düşünmezler?.. Onların da istifa etmeleri gerekir ama, Cumhuriyet Meclisi üyeliği belediye meclis üyeliği gibi maaşsız değil ki!..
   * Yukarıdaki aforizmayla bağlantılı bir atasözü: Bekâra karı boşanmak kolay gelir!..
   * Lefkoşa Belediye Başkanlığına vekâlet eden Celal Cin, başkanlık koltuğu BES tarafından yakıldığına göre şimdi hangi koltukta idare ediyor işi?..
   * BES Başkanı Savaş Bozat muhalefetin ortak belediye başkanı adayı olacakmış. Seçilirse koltuğunu kendisine her halde BES alacak!.. 
   * Diyar diyar dolaşan turizmden sorumlu bakanımız turistleri ülkemize davet ediyor… Gelin ey turistler, gelin… Çöp yığınlarını, lâğım deryalarını görmeye gelin… Bu manzaralara başka hiçbir ülkede rastlayamazsınız… Geliniz, geliniz; sadece Kuzey Kıbrıs’a özgü bu turistik fanteziyi kaçırmayınız..
   * Tüp bebek skandalları birbirine eklenmekte… Bu gidişle adımız “tüp devlet”e çıkar.
   * Muhalefet UBP’nin seçimden korktuğunu yineleyip duruyor. Siz bana seçimden korkmayan partiyi ya da politikacıyı gösterin. Ben şimdiye dek seçimden korkmayan politikacı göremedim.
   * Restorasyonu tamamlandıktan sonra Kumarcılar Hanı’nın bir köşesine Tanju Müezzinoğlu’nun portresi asılmalı. Bu projenin gerçekleşmesi için az çaba harcamadı…
   * Göletlerde avlanmak yasak. Yine de televizyon haberlerinde avcıların göletleri savaş alanına çevirdiklerini izliyoruz. Bu nasıl iştir?!..
   * Son şehidimizin vatan toprağına düşmesinin üzerinden 40 yıl geçti. Hâlâ işsiz şehit çocuğu mu var?.. Hayret!.. Emeklilik çağında işsiz! Sakın bu işsizler torunlar olmasın!.. 
   * Turizmci bir iş adamımız, çalıştıramadığı gemilerini Yunanistan’a satacağını açıkladı. E nasıl olacak bu iş?.. Krizdeki Yunanistan kendi gemilerini satmakta…
   * “Muhteşem Yüzyıl”da Kanuni’yi canlandıran aktör Halit Ergenç, Yunanistan’da  yatırım yapacakmış. Depardieu komplekdi… Kendi ülkende kazandığını başka ülkeye yatır!..
   * Bedduanın güncel şekli: İnşallah rehine düşersin de seni, Cezayir ordusu kurtarır!..
   * Türk – Kürt sorunlarının çözümlenebilmesi için başlatılan barışçı çabalara çomak sokmakta olanlara bakınız. Bu sorunların gerçek tetikleyicileri ve besleyicileri işte onlardır.
   * Kandil Dağı’nın Türkiye’de yaratmakta olduğu depremleri Kandilli Rasathanesi’nin yazabildiğini hiç sanmıyorum.
   * “Şehvetini kaybetmiş insan” yaşlılığın en gerçekçi tanımıdır. O nedenle kimi gecikmiş şehvet gösterileri, yaşlılığı kabullenememenin hazin yansımasıdır.
   * Yeryüzünde Baltıklar Denizi varsa, bizim de o denizden daha büyük batıklar denizimiz var…
   * Sempati yoksunu kişilerden empati beklemeyin…
   * Haftanın öğüdü Ara Güler’den: “Yaşam size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın.”
   * “Üşüdüğümüzde camı kapatmak kadar kolay olsaydı keşke, sevilmediğimizi anladığımızda o kişiye yüreğimizi kapatmak…” Müşfik Kenter.
   * Temel’in dünyası: Bir ara New York’a gitmiş… Araba kiralayıp trafiğe dalmış. Arabaların sel gibi aktığı o caddelerden birinde giderken yukarıda dolaşan trafik helikopterinden aşağıya sert uyarılar gelmeye başlamış: “Dikkat… Büyük tehlike... Bir sürücü 12’nci caddeye ters istikametten girdi.” Temel “Vay salak” demiş “Bir sürücü değil, benden başka bütün sürücüler ters istikamette gidiyor oysa…” 
   * Ve şiir… Attila İlhan’dan: “Ben sana mecburum bilemezsin / Adını mıh gibi aklımda tutuyorum / Büyüdükçe büyüyor gözlerin / Ben sana mecburum bilemezsin / İçimi seninle ısıtıyorum.”

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.