1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Yaprak kıpırdamıyor
Yaprak kıpırdamıyor

Yaprak kıpırdamıyor

TL'nin döviz karşısında hızlı değer kaybetmesi vatandaşın alım gücünü her geçen gün aşağıya çekerken, bu durum Esnafı da olumsuz etkiliyor

A+A-

Sılay-Laden TAŞKAN

TL'nin döviz karşısında  hızlı değer kaybetmesi vatandaşın alım gücünü her geçen gün aşağıya çekerken, bu durum Esnafı da olumsuz etkiliyor.Yeni Bakış'a konuşan esnaf dövizin hızlı yükselişi karşısında işlerinin kötü etkilendiğini belirtti.

Esnaf ne dedi?

Fisun Aroğlu; “ Döviz satışlarımızı ve ödemelerimizi etkiledi”

“Dövizin yükselmesi satışları ve ödemeleri düşürdü.  Bu ülkede tüm olumsuzluklara rağmen yerli üretim yapıyoruz. Örneğin ülkedeki otellerin gümrüksüz  ithal hakkı var, bu da bu ülkenin üreticisine karşı haksız rekabeti getiriyor. Biz bu ülke için üreten ve bu ülkenin inasnlarına istihtam olanağı sağlayan insanlar olarak devletimizden bizi korumasını bekliyoruz".  

Mustafa Kemal Yıldız; “

“Dövizin yükselişi  satışlarımızı etkiler. Ambargolar altındaki bir ülke olarak, sadece Türkiye’yle ticaret yapabiliyoruz. Bizim sektörümüz  teknolojik menakenciliğine dayalı. Teknolojik menakenciliği de Dolar üzerinden yapılan bir ticaret şekli. Dövizin artması sadece bizİ değil tüketiciye de yansıdı. Dövizde maliyetler yükselirken, bu teknolojiye de direk yansıdı"

Güneş Alakan;  “Ürünlerimizi satamıyoruz”

“ Döviz bizi oldukça fazla etkiledi. Döviz günden güne yükselmesi telefon satışlarımız aşağıya çekti. Ülkede garip olan dövizin sürekli yükselmesine karşın maaşların yerinde saymasıdır. İnsanlarımızın gelirlerinde bir artış olmaması ister istemez piyasayı da etkileniyor.”

Mebel Elektronik; “ Döviz bizi etkiliyor”

“Döviz bizi oldukça fazla etkiledi. İş yerimize giren insan sayısı azaldı, satışlarımız azaldı. Talebimiz sektöreleri biraz rahatlatmaları. Döviz fiyatlarımız yükselir ama asgari ücretlermiz aynı kalır. Halkımıza da hak vermemek elde değil.”


Kaynak: YeniBakışGazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.