1. HABERLER

  2. KIBRIS

  3. Yarın bu okullarda grev var!
Yarın bu okullarda grev var!

Yarın bu okullarda grev var!

KTÖS, yazılı bir mesaj yayımlayarak yarın 2 okulda 08.00-10.00 saatleri arasında uyarı grevi yapacağını duyurdu

A+A-

Öğretmen ve hademe kadrolarında kadro sorunu olduğu gerekçesiyle eylemlerini sürdüren Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), yarın da Gönyeli İlkokulu ve Geçitkale İlkokulu’nda 08.00-10.00 saatleri arasında uyarı grevi yapacak.

KTÖS’ten yapılan açıklamada,  “UBP kurultayına yoğunlaşılması” nedeniyle Eğitim Bakanlığı ile hükümet yetkililerinin  sorunlara duyarsız kaldığı iddia edildi.

Okulların ihtiyacı olan öğretmen, özel eğitim öğretmeni ve hademe konularında hükümetin “adım atmamakta ısrar ettiği” savunulan açıklamada, denetmenlerin devam eden eylemine de “duyarsız kalındığı” ileri sürüldü.

KTÖS'ten yapılan açıklama şöyle:

Eğitimde devam eden sorunları aşmak için ortaya koyduğumuz yoğun uğraşlara rağmen gerek Eğitim Bakanlığı, gerekse hükümet yetkililerinin UBP kurultayına yoğunlaşması sonucu sorunlar yerinde durmaktadır. Okullarımızın ihtiyacı olan öğretmen, özel eğitim öğretmeni ve hademe konularında hükümet adım atamamakta ısrar ederken, denetmenlerin devam eden eylemine de duyarsız kalmaktadır.

Temel bir insan hakkı olan eğitimin olmazsa olmazı olan öğretmen ihtiyacının plansızlıktan ve ülkeye nüfus taşınmaya devam edilmesinden dolayı karşılamaması yanında T.C yetkililerinin baskıları sonucu eğitimde tasarrufa gidilmesi bu sorunların yaratılmasının esas sebebini oluşturmaktadır.  Her gün devletten egemenlikten bahsedenlerin eğitimin temel unsuru olan ‘Öğretmen İhtiyacını bile’ karşılamaktan uzak tutum takınmaları ‘Devlet Var mı?’ sorusunu akıllara getirmektedir.

Halkın ödediği vergileri eğitim sağlık gibi devletin temel görevlerini ayırmaktan aciz yöneticiler T.C’nin talimatları ile cami yapmaya kaynak ayırırken bir kısım yerli sermayedarı da zengin etmek kaygusu ile hareket etmektedirler. Halkın parasını birkaç vurguncunun cebine akıtan, bu anlayışın toplumsal konularla halktan yana tavır koymasını beklemiyoruz.

Halka sırtını dönen anlayışa sahip yöneticilerin iradeyi temsil etmediği ortadadır. Bu çerçevede okulların öğretmen, özel eğitim öğretmeni, hademe ihtiyaçlarını ortaya koyup çözüm bulması için başlattığımız mücadele 28 Ekim Çarşamba günü Gönyeli İlkokulu ve Geçitkale İlkokulunda 08.00-10.00 saatleri arasında uyarı grevimize devam ediyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.