1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yenel: “Kıbrıs'ta yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılması öngörülüyor”
Yenel: “Kıbrıs'ta yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılması öngörülüyor”

Yenel: “Kıbrıs'ta yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılması öngörülüyor”

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, Kıbrıs konusunda gelişmelerin sürdüğünü, ümitli olduklarını, yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılmasının öngörüldüğünü belirtti.

A+A-

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, Kıbrıs konusunda gelişmelerin sürdüğünü, ümitli olduklarını, yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılmasının öngörüldüğünü belirtti. Yenel, “Bunu bekliyoruz. Bu konuda Türkiye ve Kıbrıslı Türkler olarak her zaman biz bu konuda bir çözüm için niyetliydik, istekliydik. Rum tarafında da eğer aynı şekilde iyi niyet varsa bunu sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik müzakerelerinde 6 ay içinde ikinci fasıl olan "Mali ve Bütçesel Hükümler" başlıklı 33. fasıl bu hafta açılacak.

Faslın açılacak olması dolayısıyla perşembe günü Brüksel'de yapılacak olan Hükümetlerarası Konferansa Türkiye'den Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Naci Ağbal katılacak.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel, bu hafta açılacak 33. fasılla toplamda 16. faslın açılmış olacağını vurguladı.

Yenel, "Rumlar'ın engellediği 5 fasıl hala duruyor. Buna rağmen 29 Kasım anlaşmamızda bu fasıllara ilişkin olarak hazırlıkların yapılması anlaşmaya varıldı. Nitekim bu sağlandı. Gerekli bütün hazırlıklar yapıldı. Eğer, Kıbrıs konusunda bir ilerleme olursa, bir nihai neticeye varabilirsek, bu fasıllar çok süratli bir şekilde açılabilecek ve üyelik müzakereleri normal seyrine dönecek." ifadelerini kullandı.

Yenel, açılacak faslın somut bir getirisi olamamasına rağmen, üyelik müzakerelerinin önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bütçesel hükümler genellikle en son açılan fasıllardır. Ama elimizde başka fasıl olmadığı için bunu şimdiden açalım dedik ki üyelik müzakerelerini canlı tutalım. Ama esas canlılık, esas gelişme, Rumlarla yapılacak olan bu Kıbrıs müzakereleri sonucunda bir anlaşmaya varılması neticesinde olacaktır.

Biz bu konuda ümitliyiz. Kıbrıs konusunda gelişmeler sürüyor. Bu konuda da yıl sonuna kadar bir anlaşmaya varılması öngörülüyor. Bunu bekliyoruz. Bu konuda Türkiye ve Kıbrıslı Türkler olarak her zaman biz bu konuda bir çözüm için niyetliydik, istekliydik. Rum tarafında da eğer aynı şekilde iyi niyet varsa bunu sağlayabiliriz."

“VİZE MUAFİYETİ KRİTERLERİ GÖRÜŞÜLECEK”

33. Fasıl açılışı için Brüksel'e bu hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik ve Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın geleceğini açıklayan Yenel, "Bunun dışında vize muafiyeti çerçevesinde bir takım tamamlanamayan kriterler vardı. 5 kriter vardı. Bu çerçevede AB Bakanımız ile Sayın Dışişleri Bakanımız, AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'la Hükümetlerarası Konferans'tan sonra bir görüşme gerçekleştirecekler. Geri kalan 5 kriteri de ele alacaklar. Bu konuda bir yol haritası yapılacak ve amacımız en kısa zamanda vize muafiyetini sağlamak." değerlendirmesinde bulundu.

“AB'DE ZATEN İNGİLTERE AYRICALIKLI BİR KONUMDAYDI"

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı "Brexit"le ilgili Yenel, "AB'de zaten İngiltere ayrıcalıklı bir konumdaydı. Schengen'de değil, Avro'da değil, bir takım başka adli hükümlerde de değil. Kendisi zaten birçok yerden kendisini ayırmıştı. O bakımdan kendisi ayrıcalıklı bir üye konumundaydı. Şimdi bundan vazgeçiyor." diye konuştu.

Yenel, önümüzdeki dönemde İngiltere açısından çok büyük belirsizlikler olduğunu belirterek, "Ama sonuçta ayrıcalıklı bir üyelikten belki ayrıcalıklı bir ortaklığa dönüşmüş olacak. Bunun da İngiltere'ye ne kadar getirisi olacak merak ediyorum. Sanırım birçok İngiliz şu anda verdiği olumsuz oydan pişmandır." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.